Tüzmen müjdeyi verdi

Tüzmen, Türkiye ile Bulgaristan arasında yaşanan transit vize sorununun önümüzdeki günlerde yapılacak bir anlaşma ile çözüme kavuşturulacağını açıkladı.

Türkiye-Bulgaristan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısına katılmak üzere bugün Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya gelen Tüzmen, ilk resmi görüşmesini Ulaştırma Bakanı Peter Mutafciev ile yaptı. Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmede, iki ülke arasında ulaştırma alanındaki iş birliği konuları ele alındı.

Bakan Tüzmen, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Bulgaristan’a son 5 ay içerisinde çok sık ziyaretler yaptığını hatırlatarak, ”Ancak bu ziyaretimin ayrı bir önemi var, çünkü Bulgaristan artık Avrupa Birliğinin bir üyesi” dedi.

Bulgaristan’ın AB üyesi olmasından Türkiye olarak gurur duyduklarını belirten Tüzmen, iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda giderek geliştiğini söyledi.

Son 3 yıl içerisinde iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3 kat artarak, 3 milyar dolara ulaştığını kaydeden Tüzmen, ”Amacımız ticaret hacmini 2010 yılına kadar 8 milyar dolara çıkartmaktır” diye konuştu.

TRANSİT VİZE SORUNU

Tüzmen, Bulgaristan’ın AB üyesi olmasıyla birlikte 1 Ocak tarihinden itibaren iki ülke arasındaki sınır kapılarında yaşanan transit vize sorununun ise önümüzdeki günlerde yapılacak bir anlaşma ile çözüme kavuşturulacağını bildirdi.

Tüzmen, anlaşmanın detaylarını Ulaştırma Bakanı Mutafciev ile daha önce ana hatlarıyla ele aldıklarını hatırlatarak, ”Türk taşımacılık sektörünün önünde önemli bir sorun olan bu konuyu, bu anlaşma ile kalıcı olarak çözüme bağlayacağız” dedi.

Tüzmen, söz konusu anlaşmanın Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Mehmet Gücük ile Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı tarafından imzalanacağını söyledi.

Türkiye ile Bulgaristan arasında varılan anlaşmaya göre, pasaportlarında Schengen vizesi bulunan veya Avrupa Birliği üyesi ülkelerden herhangi birinde oturma ve çalışma izni olan Türk vatandaşları Bulgar Konsolosluklarından vize almadan transit geçiş yapabilecekler.

YENİ SINIR KAPILARI

Bakan Tüzmen, Ulaştırma Bakanı Mutafciev ile yaptığı görüşme sırasında iki ülke arasında alternatif sınır kapılarının açılması konusunun da gündeme geldiğine işaret ederek, yeri Ro-Ro seferleri düzenlenmesi ile demir yolu ulaşımının daha etkin olarak kullanılması konusunda görüş birliğine vardıklarını kaydetti.

Tüzmen, ”İki ülke arasındaki ulaşım olanaklarının artırılması, ticaret hacminin hedeflediğimiz boyutlara ulaşmasına önemli katkı sağlayacaktır” diye konuştu.