Tüzmen; ‘Hepinizi ihracatçı ithalatçı yapacağız’

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, taşımacılığa ağırlık verdiklerini ve kamyoncuların bu sayede kahve köşelerinde oturmaktan kurtulduğunu ifade etti ve gençlere, ”Hazır olun, hepinizi ithalatçı, ihracatçı yapacağız” dedi.

Hükümete geldikten sonra ihracat rakamalarının ikiye katlandığını ve dış borcun azaldığını ifade eden Devlet Bakanı Tüzmen, ”Türkiye’nin ticareti şu anda 197 milyar dolar. Biz geldiğimizde bu rakam 87 milyar dolardı. Dolayısıyla iktidara gelmemizle birlikte iki misli artış gösterdi. Kilis’den Suriye’ye açılan Öncüpınar sınır kapısında geçen yıl 20 milyon dolarlık ithalat 13 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 88 bin araç giriş yaptı ve 462 bin yolcu çıkış yaptı. Eskiden Kamyon şoförleri kahvehane köşelerinde oturur, gün geçirirlerdi. Şimdi çalışmaktan evlerine bile gidemez duruma geldiler. Biz onlara verdiğimiz sözü tuttuk. Taşımacılığa önem vereceğiz dedik ve bunu yerine getirdik” şeklinde konuştu.

Gençlerin birer turizmci, ithalatçı ve ihracatçı olmasını isteyen Tüzmen, ”Gençler hazır olun. Hepiniz bir ithalatçı, ihracatçı ya da turizmci olacaksınız. Sınır Ticaret Merkezleri (STM)’nin hayata geçirilmesiyle işsiz kimse kalmayacak. Herkes birer ihracat ya da ithalatçı olacak. Bu yönde çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor” diye konuştu.

Bakan Tüzmen’e, AK Parti Kilis Milletvekili Hasan Kara Kilis işi bir yorgan hediye etti. Üzerinde AK Parti’nin logosu bulunan yorganı hediye eden Kara, bakanın yatmaya zaman bulamadığını ama buna rağmen uyursa bu yorganla uyuması isteğinde bulundu.