Tüzmen tekstil tezini anlatmak için 50 saat uçacak

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ), tekstil ve konfeksiyonda yapılacak gümrük vergisi indirimlerinde üretici ülkelerin hasasiyetlerini dikkate alması gerektiğini söyledi.

Fas’ın Marakeş şehrinde gerçekleştirilen 5. Avrupa – Akdeniz Ticaret Bakanları Konferansı’na katılan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, buradaki temaslarını tamamlayarak ABD’ye hareket etti. Bakan Tüzmen Marakeş’ten ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tüzmen, 2005 yılında kotaların kalkmasından sonra tekstil ve konfeksiyon sektöründe büyük kargaşalar yaşandığını ve buna bağlı olarak ekonomisinde tekstil ve konfeksiyonun büyük ağırlığı bulunan ülkelerin sıkıntılarının giderek büyüdüğünü söyledi. Bakan Tüzmen, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu ülkelerde tekstil ve konfeksiyon sektörü büyük istihdam sağlamakta ve ihracatlarının önemli bir kısmını bu sektör oluşturmaktadır. Kotaların kalkmasından sonra ortaya çıkan durum özellikle Avrupa’ya ihracat yapan Kuzey Afrika ülkeleri ve Türkiye açısından haksız bir rekabeti gündeme getirmiştir. DTÖ, bu durumu dikkate almalıdır. Bizim DTÖ’ye sunduğumuz öneri, tekstil ve konfeksiyonda yapılacak gümrük vergisi indirimlerinde üretici ülkelerin hassasiyetlerinin dikkate alınmasıdır”.

Türk tekstil tezini anlatmak için Marakeş’de Ürdün, Fas, Mısır, Tunus, Fransa bakanlarıyla ve AB’nin ticaretten sorumlu komiseri Peter Manderson’la görüştüğünü kaydeden Bakan Tüzmen, bugün başlayacak ABD ziyaretinde de konuyu resmi ve özel sektör kurumlarında yapacağı görüşmelerde gündeme getireceğini bildirdi.

Öte yandan ticaret uzmanlarına göre tekstil ve konfeksiyonda yüksek vergi indirimine gidilmesi halinde Kuzey Afrika ve Türkiye’nin AB pazarlarında yaşanan rekabetten olumsuz etkileneceği bildirildi. Tüzmen’in bu kapsamdaki ziyaretleri nedeniyle 15 gün seyehat edip 50 saat havada kalacağı belirtildi.