Tüzmenden 1 trilyon dolarlık hedef

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye’nin şu anda 220 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip olduğunu belirtti.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye’nin şu anda 220 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine sahip olduğunu ve böyle giderse 2025 yılında bu rakamın 1 trilyon dolara ulaşabileceğini söyledi.

Tüzmen, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEKİ) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Japon İş Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 5 yıl içinde 10 milyar dolara ulaşmasını hedeflediklerini kaydetti.

“JAPONYA’YA MAL SATMAYI BİLMİYORUZ”

Toplantı sırasında Japon İş Federasyonu (KEIDANREN) üyesi Japon işadamlarıyla basına kapalı bir görüşme gerçekleştiren Tüzmen, görüşme sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Tüzmen, şu anda Japon iş dünyasının Türkiye’ye yoğun ilgisi olduğunu belirterek, “Japonya’yla bir ekonomik işbirliği anlaşması oluşturmak istiyoruz. Bu konuda her iki ülke hükümet yetkilileri olarak elimizden geleni yapacağız” dedi. Japonya’nın dünyanın en önemli pazarlarından biri olduğunu söyleyen Tüzmen, “Biz bu pazara mal satmayı çok iyi bilmiyoruz. Önümüzdeki dönemde, yüksek gelire hitap edecek kaliteli ürünlerle Japonya’da çok iyi bir pazar açılımı sağlayabiliriz” diye konuştu.

JAPONLAR ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ İLE YAKINDAN İLGİLENİYOR

Dış Ticaret Müsteşarlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü Asya Pasifik Ülkeleri Daire Başkanı Ender Öncü de gazetecilere yaptığı açıklamada, Japon şirketlerinin üçüncü köprü ve bağlantı yollarıyla yakından ilgilendiklerini vurguladı. Japon firmaların özellikle otomotiv, elektronik, alt yapı ve enerji alanlarında ilgili olduğunu kaydeden Öncü, Japonya ile düşünülen ekonomik işbirliği anlaşmasının diğer anlaşmalardan farklı olarak mal, hizmet ve yatırımların serbestleştirilmesini kapsayacağına dikkat çekti.

“TÜP GEÇİT PROJESİ ONUR PROJEMİZ”

Japon Taisei Corporation Başkan Yardımcısı Kunihiko Nambu ise, Türkiye’de fabrikalar ve üretim tesisleri kurmaya devam edeceklerini belirterek, halen boğaz tüp geçit projesi üzerinde çalışma yürüttüklerini hatırlattı. Şubat ayında ilk tünelleri suya batırma çalışmalarını yapacaklarını ve suyun 60 metre altında bu çalışmalara devam edeceklerini ifade eden Nambu, “Bu proje, derinliği ile dünyanın suyun altındaki en derin projesi. Bizim amacımız, bu projenin dünya haritasında bir onur projesi olarak yer almasıdır” dedi.