Tüzmen’den vize engeline tepki

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Almanya'nın Türk şoförlerine vize engeli çıkarmasının Gümrük Birliği'ne aykırı olduğunu belirtti.

Tüzmen, Almanya’nın bu yanlıştan en kısa sürede dönmesini istedi. Bakan Tüzmen, A.A muhabirine konu ile ilgili yaptığı açıklamada, başta Almanya olmak üzere, Schengen ülkeleri konsolosluklarının son zamanlarda sürücü vize tahsislerinde, vize süresini sınırlayıcı bir uygulamaya geçtiklerini kaydederek, şöyle devam etti: ”Schengen hükümleri çerçevesinde bir yıl için çoklu girişli, 6 ay için 90 güne kadar kalış süreli vize verilebilecek olmasına rağmen, bu süre Almanya tarafından 45 güne indirilmiştir.

Kalış süresinin 45 gün ile sınırlanması durumunda, bir sürücü yılda en fazla 6 sefer yapabilecektir. Bu tür bir kısıtlama, taşıtın verimli kullanılabilmesi için yeterli değildir. Daha fazla sayıda tecrübeli sürücü istihdam edilmesi gereğini ortaya çıkaran yeni vize kalış süresi, taşıma maliyetlerini, dolayısıyla gerek ihracat, gerek ithalata konu ürünlerin maliyetini artıracaktır.”

Tüzmen, Alman makamlarının, vize kapsamında kalış süresinin bir yılda toplam 90 günü aşması halinde sürücülerin Almanya’da oturum ve çalışma izni alması gerektiği şeklindeki değerlendirmelerini kabul etmenin mümkün olmadığını da ifade etti ve şöyle konuştu: ”Sürücülerimiz Almanya’ya taşıma yapmaktadır, sadece Almanya içi taşıma yapmaları hukuken söz konusu değildir.

Alman yetkililerin konunun hukuki ve ikili ticari ilişkiler boyutunu tekrar değerlendirmeleri gerekmektedir. Almanya, Türkiye’nin ihracatında ilk sırada, ithalatında ise ikinci sırada bulunmaktadır. Türkiye’nin en önemli ticari partneri durumunda olan Almanya’nın bu uygulaması, ikili ticari ilişkilerimizi olumsuz etkileyecektir.

Bu yöndeki uygulamaya devam edilmesi, ülkemiz ile AB arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının malların serbest dolaşımı ilkesine, dolayısıyla Gümrük Birliği’ne aykırıdır. Yapılan uygulama açık bir şekilde tarife dışı engeldir.” Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Almanya’nın son aylarda başlattığı bu uygulamayı terk etmesini isteyerek, ”Almanya bu yanlışından en kısa sürede dönmelidir” dedi.

-”SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN TEMASLARA DEVAM EDİYORUZ”-

Almanya’nın son aylarda Türk şoförlerine çıkardığı vize engelini ortadan kaldırmasının iki ülkenin de lehine olacağını kaydeden Bakan Tüzmen, sıkıntının ortadan kalkması için Alman yetkilileri ile temaslara devam ettiklerini bildirdi. Sorunun çözümü için Türk Karayolu Taşımacılığı sektörünün bütün temsilcileri ile sürekli temas halinde olduklarını da ifade eden Bakan Tüzmen, bütün adımları sektörle ile birlikte atacaklarını belirtti.