Tv’de çocuklar istismar ediliyor

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Melike Sayil, 'Bazi dizi, eglence, reklam ve yarisma programlarinda çocuklar istismar ediliyor' dedi.

Dizi, eglence, reklam ve yarisma programlarinda çocuklarin istismar edildigini ve bu durumun yetiskinler tarafindan hos ve sevimli bulundugunu savunan Sayil, Çocuklara yönelik bir yarismada, kendisine yöneltilen bir soruyu bilememe çocugun derin üzüntü yasamasina, kendine olan güveninin sarsilmasina neden olabilmektedir. Bu tür programlar, çocuklar üzerinde kalici ya da uzun süreli olumsuz etki birakmamasina karsin, çocugun görüslerine saygi ve özgürlük gibi temel haklari keyfi olarak ihlal etmektedir.’

Her istismarin, çocuk üzerinde belirgin bir duygusal ya da fiziksel hasar yaratmadiginin unutulmamasi gerektigini belirten Sayil, Bazi televizyon yayinlarinda çocuklarin istismar edilmesi, toplumdaki bir grup yetiskinin çocuga bakisini ve çocuklarin bazi temel haklarinin çagdas bir araçla ihlal edildigini yansitmasi açisindan önemlidir diye konustu.

Sayil, programlar hazirlanirken uzman kisilerden görüs alinmasi gerektigini sözlerine ekledi.