TV’de programları kaçırma derdi bitiyor

İngiliz TV kanalı BBC, istenilen programın istenilen anda izlenmesine imkan tanıyan ‘Video-on-Demand’ teknolojisini kullanan yeni kanalının testlerine başladı.

Yazılımların Vestel’e ait yazılım firması Cabot Software, yayın alıcı kutuların ise yine Vestel tarafından geliştirildiği proje, dijital TV yayıncılığı testlerine yeni başlanan Türkiye için de önemli bir örnek oluşturuyor.

Türkiye dijital TV yayıncılığı konusunda henüz ilk adımlarını atarken, İngiltere bir sonraki aşamaya bir Türk firması ile geçiş yapıyor. Dijital TV yayıncılığının çok yaygın olarak kullanıldığı İngiltere’nin kamuya ait kanalı BBC, Vestel ve Vestel’in dijital cihazlara yönelik yazılım geliştiren firması Cabot ile ortak gerçekleştirdiği projesinin testlerine başladı.

Dijital karasal yayın başlamalı

Konuyla ilgili düzenlene basın toplantısında konuşan Vestel Şirketler Grubu AR-GE’den Sorumlu İcra Kurulu Üyesi İhsaner Alkım, BBC’nin televizyon izleme alışkanlıklarını değiştirecek bir projede iş ortağı olarak Vestel ve Cabot’ı seçmesinin çok önemli olduğunu belirterek, “Bu iş birliği Vestel’in teknolojiyi uygulayan firma konumundan teknolojiyi geliştiren firma haline geldiğini gösteren önemli bir çalışmadır” dedi. Türkiye’de de bazı kanalların uydu üzerinden dijital TV yayını yapmaya başladığını anlatan Alkım, artık kablo TV ve karasal TV yayıncılığının da dijital hale gelmesi gerektiğini söyledi. Alkım, “Türkiye’de de karasal dijital TV yayıncılık konusunda testlere başlandı. Fakat bu dönüşüm sadece devlet televizyonları ile olacak bir iş değil. Özel kanalların da bir an önce bu konuda çalışma yapması gerekiyor” diye konuştu. BBC ile ortaklaşa geliştirdikleri proje ile televizyon yayıncılığının yeni bir döneme gireceğini ve oyunun kurallarının değişeceğini söyleyen Cabot Genel Müdür Vekili Alp Somyürek ise, bu yeni dönemi “prime time kavramının ortadan kalkacak ve izleyicinin izlemek istediği programlar popüler olacak. Kısaca izleyici, verileni değil, izlemek istediğini seyredecek” sözleri ile anlattı.

Yayınlar diskte saklanacak

Günümüz insanının yaşam temposu her zaman TV kanallarının yayın akışına uymayabiliyor. BBC’nin Vestel ve Cabot ile birlikte geliştirdiği proje bu soruna çözüm getiriyor. Londra’da Vestel tarafından özel olarak üretilen dijital TV alıcıları ile testine başlanılan yeni BBC kanalı sayesinde izleyiciler, programları yayınlandığı saatte değil, izlemek istediği saatte izliyor. Ayrıca sadece gelecekteki programların seçimi değil, bir hafta öncesine kadar izlenemeyen programlar da izlenebiliyor. İzleyiciler, TV izlemek istediklerinde kumandalarını kullanarak karşılarına gelen menüden izleyebilecekleri programı seçiyor ve BBC tarafından üyenin dijital TV alıcısına gönderilen ve cihazın sabit diskinde saklanan programın keyfini çıkarmaya başlıyor.