Tv’den öğrendim! İçim yandı!

Teröristin babasından acı itiraf, 'Kızım Kevser'e sahip çıkamadım, üzgünüm'

Ankara’da dün yapılan operasyonda çıkan çatışmada öldürülen DHKP-C’li Kevser Mızrak’ın cenazesini babası Recep Mızrak aldı. Baba Mızrak, “Ben Kevser’e sahip çıkamadım. Üzgünüm. Öldüğünü televizyondan öğrendim. İçim yandı” dedi.

Ankara Keçiören’de Adli Tıp Kurumu’na bu sabah saatlerinde İstanbul’dan gelen Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Derneği (TAYAD) üyesi bir grup, dün düzenlenen operasyonda çıkan çatışmada ölen DHKP-C’li terörist Kevser Mızrak’ın cenazesini almak istedi.

Adli Tıp Kurumu önünde polis ekiplerinin aldığı geniş güvenlik önlemi nedeniyle içeri giremeyen grup dışarıda sloganlar atarak bekledi.

Öğle saatlerinde Adli Tıp Kurumu’na gelen Kevser Mızrak’ın babası Recep Mızrak, işlemleri tamamladıktan sonra cenazeyi teslim aldı. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Recep Mızrak, daha önce kızının Devlet Güvenlik Mahkemesi’ndeki bir davasını takip ettiğini, avukatlarının kızının serbest bırakılmasını önlemek için çaba harcadığını iddia etti.

“İçim yandı” diyerek konuşmasına devam eden baba Mızrak, “En son Uşak’ta (F tipi cezaevinde) ölüm orucu nedeniyle rahatsızlandı. İstanbul Adli Tıp’tan görevlileri geldi, muayene etti. 6 aylık rapor verip, ‘kızınızı alabilirsiniz’ dediler. Aldık. Ama, rahat kalmadı. Ben Kevser’e sahip çıkamadım. üzgünüm” diye konuştu.

Bir gazetecinin, “Kızınızın ölüm haberini nasıl aldınız?” sorusu üzerine, Recep Mızrak şunları söyledi: “Annesi İstanbul’a gitmişti. Evde yalnızdım. Akşam 19.00 haberlerini izlerken olayda ismi K.M. olarak duydum. DHKP-C deyince dikkatimi çekti. Gece geç saatlere kadar haberleri izledim. Gece haberlerinde ismini Kevser Mızrak olarak verdiler. Annesi hemen Polatlı’ya döndü. Cenazesini kaldırmak istiyoruz.”

Baba Mızrak, gazetecilerin Adli Tıp Kurumu’nun dışında bekleyen TAYAD’lıların cenazeye katılmak istemelerini hatırlatması üzerine, “Ben o grubun katılmasını istemiyorum. Avukatlarıyla konuştum. Rica ettim, katılmasınlar diye. Eğer Kevser’i, beni ve annesini seviyorlarsa cenazeye katılmazlar. Polatlı küçük bir yer. Cenazeye gelmesinler” şeklinde konuştu.

Daha sonra terörist Kevser Mızrak’ın cesedinin bulunduğu tabut Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait cenaze aracına konularak, defnedilmek üzere Ankara’nın Polatlı İlçesi’ne götürüldü.

Cenaze aracının Adli Tıp Kurumu’ndan çıkışı sırasında dışarıda bekleyen TAYAD üyeleri sloganlar atmaya başladı. Çevik Kuvvet polisleri, TAYAD üyelerinin etrafını çevirerek, cenazeyi takip etmelerini engellediler.

Bu arada, aynı operasyonda gözaltına alınan Sezgin Çelik’in annesinin TAYAD grubunun içinde bulunması dikkat çekti.