Üç aylar geliyor!

İzmir İl Müftüsü İbrahim Acar, 26 Temmuz çarşamba günü başlayacak "üç aylar" ve 27 Temmuz Perşembe günü kutlanacak Regaib Kandili için bir mesaj yayınladı.

Müftü Acar’ın mesajı şöyle: “Halkımızın üç aylar diye bildiği ve özel bir değer verdiği, çok feyizli ve bereketli maneviyat mevsimine bir kere daha girmiş ve Regaib Kandili’ni idrak etmiş bulunuyoruz. Regaib, elde edilmesi arzu edilen değerler demektir. Yüce Allah’ın ilahî ihsan ve manevi hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi ve samimi kalple O’na yönelenlerin affedilme ümitleri dolayısıyla müminlerce heyecanla beklendiği ve gönülden arzulandığı için bu geceye Regaib denilmiştir.

Kamerî takvime göre Recep ayının ilk perşembesini cuma gününe bağlayan gece Regaib Kandili’dir. Bu yıl, 27 Temmuz Perşembe gününü 28 Temmuz cuma gününe bağlayan gecedir.”

Acar, bu geceye mahsus bir ibadet şekli olmamakla beraber gündüzü oruçlu geçirmek, muhtaçlara yardımda bulunmak, varsa dargın olunan kişilerle barışmak, anne ve babaların, büyüklerin elini öpüp duasını almak, geceyi Kur’ân okumak ve Hazreti Peygambere salat-ü selamla, tövbe istiğfar etmekle ihya etmenin uygun olacağını açıkladı. Acar, “Bu vesileyle muhterem halkımızın kandilini tebrik eder, müftülüklerimizce icra edilecek programlara davet eder, bu gecenin halkımıza, ülkemize, İslâm âlemine ve bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini yüce Allah’tan niyaz ederim.” dedi.