“Üç Maymun” beğeni topladı

Fransız basınında yer alan haberlerde, Nuri Bilge Ceylan'ın 61. Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye için yarışan "Üç Maymun" adlı filmi hakkında genelde olumlu yorumlar yapıldı.

Le Figaro gazetesi, Ceylan’ın tarzını Fransızların ünlü yönetmeni Maurice Pialat’nın tarzına benzetti.

Gazete, Ceylan’ın, Pialat gibi karakterlerin insani izlerini ortaya çıkartmaya çalıştığını belirtti.

Gazete, “Pialat’nın filmleri gibi, Ceylan’ın filminden çıktıktan sonra kendinizi şok olmuş gibi hissediyorsunuz” ifadesini kullandı.

Liberation gazetesiyse Ceylan’ı İngmar Bergman’a benzetti. Gazete, bununla birlikte garip bir estetik kullandığını ifade ettiği Ceylan’ın kötü renkler seçtiği yorumunu yaptı.

Gazete, “Filmden çıktıktan sonra kendinizi kötü hissediyorsunuz, gidip hemen duş almak ihtiyacı hissediyorsunuz” ifadesini kullandı.

Parisien gazetesi, Nuri Bilge Ceylan’ın “Cannes Festivalinin iyi talebelerinden biri ve teknik olarak da mükemmel bir kadraja sahip olduğunu” belirtti, ancak filmin yavaş bir tempoda olduğu yorumunu yaparak kötü not verdi.

L’Humanite gazetesiyse “Boğaziçi’nin kıyısında Cehovvari bir dram” başlığıyla verdiği yorumda, film hakkında olumlu yorumlarda bulundu.

Bu arada festival bünyesinde çıkan Screen dergisinin festival için oluşturduğu jüri, son dört gün içinde gösterilen filmler arasında en yüksek notu Ceylan’ın filmine verdi.

Farklı ülkelerden 10 eleştirmenin bulunduğu jürinin, Ceylan’ın filmine 5 üzerinden ortalama 2.8 puan verdiği görüldü.