‘Uçağın düşürüldüğüne dair bulgu yok’

Adana Cumhuriyet Başsavcısı İhsan Eroğul, Irak’ın Başkenti Bağdat yakınlarında düşen uçakta ölen işçilerin kimliklerini tespit etme çalışmalarında ağır yanıklar nedeniyle zorlandıklarını söyledi.

Eroğul, yaptığı açıklamada, 33 ceset üzerindeki kimlik belirleme çalışmalarının 4 cumhuriyet savcısı, 8 doktor ve teknik ekiple sürdüğünü söyledi. Eroğul, cesetlerin ağır yanıktan dolayı tanınmaz halde olduğunu ifade ederek, bu sebeple kimlik belirleme çalışmaları sırasında ölenlerin yakınlarına, parmağına taktığı yüzük ve künyeyi bile sormak zorunda kaldıklarını söyledi. Kimlikleri belirlenen cesetlerin, yakınlarına verildiğini kaydeden Eroğul, kimlikleri tespit edilemeyen cesetler için DNA testi yapılacağını kaydetti. Eroğul, uçak kazasında hayatını kaybeden 5 yabancının ailelerine de haber verildiğini sözlerine ekledi.

Ölen 19 kişi teşhis edildi

Düşen uçakta hayatını kaybedenlerden 19’u yakınlarınca teşhis edildi. Yetkililer, 10 cenazenin yakınlarına teslim edildiğini söyledi.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin asri mezarlıktaki morgunda yapılan kimlik tespit çalışmaları, 4 cumhuriyet savcısı, 8 doktor ve emniyet müdürlüğü olay yeri inceleme ekiplerince yapıldı. Yakınları, ağır yanıklardan dolayı ölenleri, taktıkları takı veya yüzükler ile üzerindeki elbiselerinden tanıdı.

Sabah erken saatlere kadar süren kimlik belirleme çalışmalarında Ahmet Gezer, Ali Nihat Özbingöl, Özcan Özkan, Mehmet Gültekin, Halil Kılıç, Hamdi Şahin, Emrah Özkartal, Ersud Lal, İsmail Kulak, Nail Karaca, Sebahattin Kesen, Mehmet Dilki, Tahsin Aykırı, Bülent Durucan ve Grigori Ciupricor ile ismi öğrenilemeyen 4 kişi teşhis edildi.

Kimlikleri teşhis edilenlerden 10’u ailelerine teslim edildi, 1’i yabancı uyruklu 9 kişinin cesedi morgda bekletiliyor.

Kimlikleri belirlenemeyen 4’ü yabancı uyruklu 14 kişiden 6’sının ise otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.