Uçağın enkazı hala yok

Endonezya'da yılbaşı günü 102 yolcu ve mürettebatıyla fırtınalı havada kaybolan uçağın bazı parçalarının bulunmasına rağmen enkazının yeri hala tespit edilemedi...

Arama ekipleri, Boeing 737’nin sır kayboluşunu çözecek kara kutuya da ulaşamıyor. Adam havayollarına ait yolcu uçağından bazı parçaların kıyıya vurması ve bunların köylüler tarafından dün bulunmasından sonra ne bir cesede ne de enkaza ulaşıldı. Uçağın bazı parçalarının dün ortaya çıkarılmasından sonra bir de kadın cesedinin bulunduğu bildirilmiş, ancak cesetle ilgili herhangi bin açıklama yapılmamıştı. Endonezya Ulusal Ulaşım Güvenliği Komisyonu uzmanları, kara kutu bulunmadığı takdirde uçağın neden düştüğünün saptanamayacağını ve bu durumda olayın kapanacağını belirtti. Uzmanlar, “bölgede derinliği 1.500 metreyi bulan denizin dibinde olması halinde kara kutuya ancak bir denizaltı aracılığıyla ulaşılabileceğini” kaydetti. Bunun da milyonlarca dolar masraf anlamına geldiği belirtildi. Sulavesi adasının kuzeyine gitmek üzere Cava adasının başkenti Manado’dan yılbaşı günü havalanan uçağın pilotu, saatte 130 kilometre hızla esen rüzgar yüzünden iki kez rotasını değiştirmek zorunda kalmış ve daha sonra radardan kaybolmuştu. Uçağın bir dağa çarpıp düştüğü tahmininden sonra yaklaşık 3 bin asker, polis ve sivil binlerce kilometre karelik ormanlık arazide yapılan arama çalışmalarına katılmış, ancak hiçbir ize rastlayamamıştı. Bu arada denizden arama çalışmaları sürdürülmüş ve dün uçağın bazı parçalarına rastlanmıştı.

-KURBAN YAKINLARI-

Enkazın bulunması için yapılan birçok başarısız girişimden sonra, dün bazı parçaların bulunmasıyla “sevinen” kurban yakınları artık ümidini kaybetmeye başladı. Eşi ve iki çocuğuyla uçakta bulunan Inggrid’in babası Freddy Sumolang, “Bu kadar bekledikten sonra… bu çölü sulamak gibi bir şey” diye duygularını dile getirdi. Sumolang, kurtarma ekiplerinin kızını ve ailesini bulmasını umduğunu sözlerine ekledi. Öte yandan, diğer bir kurban yakını Eki Rumaser, erkek kardeşinin uçakta olduğunu belirterek, “Ölü ya da diri onu bulsunlar” dedi.