Uçak faciasında cevapsız sorular

33 kişinin feci şekilde can verdiği uçak kazasında Irak'ın, Türkiye'nin baskısıyla 5 saat olayı doğrulaması şüphe uyandırdırken, Bağdat'la yapılan son konuşma şaşırttı:

Esenboğa’nın, 10.45’te uçaktan haber alınamadığını bildirdiği Bağdat “Bizde bilgi yok” dedi, ancak 15.20’de uçağın düştüğünü açıkladı. Aradaki 5 saatte neler olduğu bilinmiyor

Piste 200 metre kala çakılan uçaktaki Türkler’in cesetleri dün Adana’ya getirilirken, uçağın düşme sebebi esrar perdesine büründü. Esenboğa, 10.45’de Bağdat’a Antonov’un kaybolduğunu bildirdiği halde Irak’ın, ısrarla haberimiz yok cevabı vermesi kafaları karıştırdı. 28’i Türk 34 kişinin hayatını kaybettiği bu kazanın henüz nedeni tam olarak açıklanmazken, BUGÜN, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda bulunan Yol Kontrol Merkezi (Flight Information Center) ile Bağdat Havaalanı’ndaki Yol Kontrol ünitesinin yaptığı son skandal konuşmayı ele geçirdi. Uçak vuruldu mu yoksa sisten dolayı mı düştü henüz net bir şekilde bu sorunun cevabı bulunamazken, Ankara ile Bağdat Yol Kontrol Üniteleri arasında geçen konuşma tüyler ürpertici. Cevabını arayan en önemli soru Bağdat’ın uçağın düştüğünü niye doğrulamaması ve saatler sonra Türkiye’nin baskısıyla bunu kabul etmesi oldu. Adana’dan 06.30 sularında havalanan Beled-Tanin bağlantılı kargo uçağı, Kaban noktasından Türk Hava sahasını 08.06’da terk etti. Türk hava sahası içinde hiçbir sorun yaşamayan uçak, Irak Beled Havaalanı’na saat 08.30 sularında inmesi gerekiyordu. Ancak uçağın inmemesi üzerine, Ankara Yol Kontrol Ünitesi saat 10.45 sularında, Bağdat Yol Kontrol ünitesi ile irtibata geçerek, uçağın durumunu sordu. Ancak hiç beklenmeyen bir cevapla karşılaştı.

İŞTE O KONUŞMA

ESENBOĞA: Türk Hava Sahası’nı 08.06 sularında Kaban noktasından terk eden uçağın akıbeti nedir?

BAĞDAT: Uçağın bizle teması yok!

ESENBOĞA:Uçağın inip inmediği konusunda bilgi istiyoruz

BAĞDAT YOL KONTROL: Bizde bu yönde bir bilgi yok. Şirketle temasa geçin.

NEDEN ACİL DURUM VERMEDİ

İşte bu skandal konuşmanın ardından Türk Dışişleri Bakanlığı’nın da devreye girmesinin ardından Irak’lı yetkililerin uzun süre doğrulamak istemediği uçak kazası, saat 15.20 sularında doğrulandı. Iraklı yetkililer uçağın düştüğünü kabul ederek, Türkiye’ye ‘teknik nedenden’ ötürü kazanın yaşandığını bildirdiler. Oysa böyle bir uçak kazasında Iraklı makamların Türkiye’ye acil koduyla durumu rapor etmesi gerekiyordu.

YOKSA VURULDU MU?

Uçağın ‘teknik nedenden mi yoksa vurularak mı düştüğü’ henüz netleşmezken, havacılık uzmanları düşen uçağın sır perdesini aralamaya çalıştı. Havacılık uzmanlarının “Helikopter gibi uçak” olarak nitelendirdiği ‘Antonov 26’ tipi kargo ve yolcu uçağının her türlü yere inme kabiliyeti bulunduğunun altını çizen uzmanlar, “Yoğun sis durumunda, pilot pisti pas geçerek durumu ilk olarak kontrol eder. Sonra sisin dinmesini beklemesi gerekir ya da ‘Emergency’ (Acil Durum) vererek sadece yedek havaalanı olan 80 km uzaklıktaki Bağdat Havaalanına iniş gerçekleştirir. Acil durum vermesi durumunda, Bağdat’a inmesi de kolay olur. Çünkü acil durum veren uçaklar öncelik alır. Ancak burada birilerinin bu uçağı indirmeme gibi bir girişimleri de olabilir. Emergency vermeden uçağın düşmesi şaşırtıcı. Bizce düşürülmüş olabilir” diye konuştu.

5. TRAFİK HAKKI İHLALİ

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne de Antonov An- 26 tipi uçağa uçuş izni vermesinden dolayı büyük bir suçlama yapıldı. Moldova tescilli uçağın Türk Hava Sahasına girerek, Adana havaalanından yolcu alıp üçüncü bir ülkeye geçmesine kesinlikle Türk Ticari hakkının ihlali olduğunu belirten yetkililer bu iznin verilmesini skandal olarak nitelendirdi. Havayolu taşımacılığı hukukunda ‘5. Trafik Hakkı’ olarak belirtilen bu kuralın bu izin verilerek delindiğine işaret eden yetkililer, “5. Trafik Hakkı, bir ülkenin kendisine tanınmış olan hava sahasını münhasır olarak kendi milli şirketleri vasıtasıyla ticari hava vasıtalarına tekel olarak kullanması hakkıdır. Birinci sırada bayrak taşıyan şirkete bu önerilir. Burada Sivil Havacılık yetkilileri büyük bir yanlışa yol açmışlardır. Büyük bir yanlışa göz yummuşlardır” derken, bunun için Genelkurmay’dan da izin alınması gerektiğine işaret ettiler. Sivil Havacılık yetkilileri ise, 5. Trafik Hakkı’nın ihlal edildiğini doğrularken, “Türkiye’den hiçbir havayolu şirketi Irak’a uçmak istemedi. Bu yönde çağrıda bulunduk. Sigorta yaptıramadıkları için Irak’a hiç kimse uçamadı. Biz de orda çalışan işçileri mağdur etmemek için bu şirkete izin vermek zorunda kaldık” diye konuştular.