Uçak hasarlı mıydı?

Irak'ta düşen uçakla ilgili şok bir iddia daha!

Irak’ta düşen uçağın ardından Adana’ya giden CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan’a Adana Şakir Paşa Havaalanı’nın Mülki İdari Amiri Adana Vali Yardımcısı Abdullah Dölek’in, uçakla ilgili önemli bilgiler verdiği ortaya çıktı. Dölek, Seyhan’la yaptığı görüşmede, Adana Valiliği’nin Irak’a uçuş yapan Antonov 26 tipi uçakla ilgili olarak 2006 yılı içerisinde defalarca sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kalkış ve iniş sırasında bu uçaklarda çatlamalar ve cam kırıkları olduğunu bildirdiklerini ancak işlem yapılmadığını aktardı.

GENEL MÜDÜRLÜK YALANLADI

Bunu skandal olarak nitelendiren Seyhan, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Seyhan, Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde bu konuyu gündeme getirdi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Uçağın Moldavya tescilli olduğuna işaret eden Sivil Havacılık uzmanları, “Bu uçağı sürekli denetlememiz söz konusu olamaz. Bu uçağın kendi ülkesinde gerekli denetimleri gerçekleşiyor. Denetimi yapılmadan Türkiye’ye uçmasına da müsaade edilmez. Diğer ülkelerin tescillerinde bulunan uçakları ara sıra denetimini Türkiye’de yapıyoruz. Bu uçağın da denetimi 2006’nın Haziran ayında yapıldı ve uçuşa elverişli olduğu tespit edildi. Uçuş güvenliği bizim en öncelikli konumuzdur. Bu uçak Türk Hava Sahasını terk edene kadar hiçbir sorun yoktu. Ne olduysa ondan sonra oldu” diye konuştular. Antonov-26 tipi uçağın son iki yılda Adana Şakir Paşa Havaalanı’ndan Irak’a 100’den fazla sefer düzenlediğine işaret eden Sivil Havacılık yetkilileri, Moldavya tescilli uçağın 15 Nisan 2007 tarihine kadar ‘uçuşa elverişli’ sertifikası olduğu ifade ettiler.

KONUŞMAK iÇiN ERKEN

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Adana’dan havalandıktan sonra Bağdat’ta düşen uçakla ilgili bu aşamada söyleneceklerin spekülasyondan öte bir anlam ifade etmediğini belirterek, “Çünkü kaza anında düşüşün tüm ayrıntılarını, ses ve bilgi kayıt cihazlarından anlamak mümkün” dedi. Bakan Yıldırım, Türkiye’den giden ekibin ilk tespitleri yapıp döndüklerini belirterek, şunları söyledi: “Bu işin doğrudan sorumlusu uçağın tescilli olduğu ülke, yani Moldova ile kazanın olduğu ülke Irak makamlarıdır. Ayrıca, kazanın olduğu alan Amerikan üssü olduğu için onlar da işin dolayısıyla müdahili durumundalar. Uçağın düşüş nedeni kaza kırım ekibinin tespitiyle ortaya çıkacaktır. Bu aşamada, ‘bir saldırıyla düştü’, ‘pilot hatası’, ‘teknik arıza’ veya ‘kötü hava koşullarıyla düştü’ gibi söylenecek şeyler spekülasyondan öte bir anlam ifade etmez. Çünkü kaza anında düşüşün tüm ayrıntılarını ses ve bilgi kayıt cihazlarından anlamak mümkün.”

FERYATLAR DiNMEK BiLMiYOR

Bağdat’ta düşen uçakta hayatını kaybedenlerin cenazeleri, yakınlarının feryatları arasında defnedilmeye devam ediliyor. Ailesinin protez dişinden teşhis ettiği Nadir Tansu Alpaydın’nın cenazesi, dün Adana’da toprağa verildi. Cenaze töreninde yakınlarına sarılarak feryat eden Alpaydın’nın eşi Türkan Alpaydın, “Eşim ölmedi, birazdan gelecek diye gözyaşı döktü. Sinir krizi geçiren acılı kadın, güçlükle sakinleştirildi.