Uçak kazasında cesetler karışmış

Irak’ın Başkenti Bağdat yakınlarında 9 Ocak’ta düşen uçakta hayatını kaybeden Mehmet Gültekin (49) ile kimliği tespit edilmeyen Rifat Demir’in (39) cesetlerinin karıştığı ortaya çıktı.

Kaza sonrasında Asri Mezarlık Morgu’nda yakınları tarafından teşhis edildikten sonra Osmaniye Asri Mezarlık’ta toprağa verilen Mehmet Gültekin’in yanlış alındığı belirlendi. İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda yapılan DNA testleri sonucunda aşırı yanık nedeniyle tanınmayacak hale gelen cenazenin Mehmet Gültekin, Osmaniye’de toprağa verilen kişinin ise Rifat Demir olduğu anlaşıldı. Osmaniye’deki mezar açılarak Rıfat Demir’in cenazesi yakınlarına teslim edilecek.

Seyhan Uygulama Merkezi Hastanesi’nde Cumhuriyet Savcısı’ndan tutanakla ağabeyi Mehmet Gültekin’in cenazesini teslim alan Halil Gültekin (30) yeniden mezar açmak zorunda kalarak, acılarının tazelendiğini söyledi.

Bu karışıklığın Adli Tıp Kurumu doktorlarının hatasından kaynaklandığını öne süren Halil Gültekin, Asri Mezarlık Morgu’nda cenazelerin eldeki fotoğraflarla karşılaştırılarak teşhis edildiğini ifade etti.

Gültekin, “Görevli doktorlar bize, ’Mehmet Gültekin cenazesi budur.” dedi. Biz de 3-4 kişi içeriye girdik. Ceset yanmış vaziyetteydi. Tanımakta güçlük çektik. Ama ağabeyime benziyordu. Ayrıca ağabeyim dişini yeni çekmişti. Onu da söyledik. Doktorlar buna da olumlu ’evet’ cevabını verince biz de cenazeyi aldık. Bizi doktorlar yanılttı.” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Cenazelerin yakınlarına DNA testi yapıldıktan sonra teslim edilmesinin daha sağlıklı olacağını hatırlatan Halil Gültekin, “O zaman böyle hatalar yapılmazdı.” diye konuştu.

Gültekin, “Keşke 2-3 gün geç cenazeleri verseydiler de böyle olmasaydı. DNA sonucunu beklerdik. Şimdi acılarımızı tazelendi. Aşırı yanıktan dolayı bizlerin yanılgıya düşebileceğini yetkililer de biliyordu. Başta yapacakları işlemleri en sona bıraktılar. Yeniden mezarı açmanın ne kadar zor bir şey olduğunu ancak biz biliriz.” dedi.

Bu arada Cumhuriyet Savcılığı yetkilileri İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan gelen DNA sonuçlarına göre işçilerden Ramazan Altıkulaç’a (42) ait bir bulguya ulaşılmadığını açıkladı.

Seyhan Uygulama Merkezi’ndeki parçalardan birinin Moldovalı bir pilota ve diğer Türk işçilerine ait olduğu kaydedildi.

Ramazan Altıkulaç’la ilgili araştırmanın Dışişleri Bakanlığı nezdinde Irak’taki Amerikanlı birliklerce yapıldığını dile getiren yetkililer, “Ramazan Altıkulaç, muhtemelen kazada tamamen yanmış olabilir. Uçak enkazı kaldırılırken, fark edilmemiş olabilir. Araştırmamız sürüyor. Kazanın gerçek nedeni ’kara kutu’ çözülünce belli olacak. Biz de Irak’tan gelecek haberi bekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bu arada Türk işçilerinin DNA sonuçlarının İstanbul’dan gelmesiyle biri Rusya, biri Ukrayna, üçü Moldovalı mürettebatın cenazelerinin de bugün teslim edileceği öğrenildi.