Uçak kazasından kurtulan tek TÜRK

Adana Vali Yardımcısı Abdullah Dölek, uçak kazasında yaralı olarak kurtulan Türk işçinin kimliğinin henüz netlik kazanmadığını söyledi.

Vali Dölek, yarın Adana’dan cenazelerin getirilmesi için uçak gönderileceğini kaydetti.

SON GÖRÜNTÜLER GÜVENLİK KAMERASINDA

Bağdat’ta düşen uçakta ölen Türk işçilerin Adana Şakirpaşa Havalanı’ndaki son görüntüleri güvenlik kamerasına yansıdı.

Sabah saatlerinde havalanına gelen yolcular bir süre uçmayı bekledi. Güvenlik girişinden tek tek geçen yolcular son yolculuklarını yapacakları Antonov-26 tipi uçağa bindi.

BaGaj yerinden yolcuların bindiği gözlenirken hem yolcu hem de kargo taşıyan uçak bir süre sonra havalandı.

Görüntüler elimize ulaştığı an yayınlayacağız.

GÖZYAŞLARI SEL OLDU

Adana’dan Irak’ın Başkenti Bağdat’a bayram izninden dönen işçileri taşıyan uçakta bulunan 29 evde gözyaşı ve umut birada. Ateşin düştüğü 29 evde matem havası hakim olmasına rağmen, yaralı olarak tek kurtulan kişinin kendi yakınları olması için dua ediliyor.

Aynı uçakta yolculuk yapması gerekirken vize işlemini tamamlayamayan 5 işçiden birisi olan ve düşen uçakla Türkiye’ye dönen iş makinası operatörü Hasan Koç, uçağın koltuklarında tıpkı otobüs gibi emniyet kemeri bulunmadığını söyledi.

Bağdat’ta inişe geçtiği sırada düşen uçakta bulunan işçilerden Ramazan Kulaç (42) ve Halil Kılıç’ın (49) evinde göz yaşı hakim. Üç yıldır Bağdat’ta çalışan dozer operatörü Halil Kılıç’ın kardeşi Bayram Kılıç (41) kardeşini Irak’a ilk kez kendisinin götürdüğünü söyledi. Ancak kendisinin bu kez gitmediğini belirterek, “Bu kazadan sonra kesinlikle Irak’a gitmem. Çünkü bu uçaklar güvenli değil.” dedi.

Topografçı olarak çalışan Ramazan Kulaç’ın ise daha önce çalıştığı Makimsan firmasının kendisini Kars’a tayin etmesi üzerine işten ayrıldığı öğrenildi. İki ay işsiz kalan Ramazan Kulaç, parasız kaldığı için zorunlu olarak Irak’a gitti. İlk gidişinde uçak kazasına maruz kalan Kulaç’ın eşi ve bir çocuğu göz yaşına boğuldu.

Kaza yapan uçakta bulunan Halil Kılıç’ın kardeşi Bayram Kılıç, her yolculukta bir daha geri dönmemek üzere gittiklerini, çok büyük sıkıntı çektiklerini ancak bunu Türkiye’ye yansıtmadıklarını söyledi. Her gidişte en az 6 ay izin alamadıklarını kaydeden Kılıç, Irak’a mecburiyetten gittiklerini kaydetti.

Uçak kazasına maruz kalanlardan Halil Kılıç’ın büyük oğlu Suat Kılıç İmralı’da Jandarma Uzman Çavuş olarak görev yapıyor. Ortancalı oğlu Saygın Kılıç iki ay önce askerden geldi ve işsiz. En küçük çocuğu İsmail Kılıç’ın ise lise ikinci sınıfta eğitim gördüğü bildirildi. Halil Kılıç’ın Deövel Hava Meydanları İşletmesinden emekli olduktan sonra özel şirketlerde çalıştığı kaydedildi.

Kulak İnşaat firması ile ırak’a giden ve üç yıl çalışan Hasan Koç, bayram iznine geldiğini söyledi. Bayram sonu aynı uçakla gideceğini ancak vize işlemlerini yetiştiremediğini belirten Koç, “Uçağa binemeyen 5 işçiden birisiyim. Ama ölenlerin hepsi arkadaşlarım. Irak’a giderken 550 – 600 dolar uçak bileti için ödüyoruz. 75 dolar toprak bastı parası veriyoruz. İkinci posta kafile ile gidecektim. Ancak kazadan sonra bir daha gitmeyeceğim. 800 dolar maaş alıyorum. İşçiler 800 ile bin dolar arasında ücret alıyor.” diye konuştu.

Bu arada kazada ölenlerden Halil Kılıç’ın cenazesinin Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinin Keklikoluk köyünde defnedileceği bildirildi. Ramazan Kulaç ise Malatya’nın Hekimhan ilçesinde defnedilecek.

ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ HER EVDE BİR UMUT VAR

Diğer yandan uçakta bulunan 29 Türk işçinin evinde, kazada tek yaralı kurtulan ve şu ana kadar kimliği netleşmeyen kişinin kendi yakınları olması için dua ediliyor. Ateşin düştüğü 29 evde ağırlıklı olarak matem havası hakim iken, yaralı kurtulan kişinin kendi yakınları olma umudu taşınıyor.

CİHAN

İSİM LİSTESİ

Mürettebat

1. Alexey Ganzha (Rusya – 1978)
2. Anatolie Sefleduc (Moldova 1960)
3. Grigori Ciupricov (Moldova 1954)
4. Petru Sirbu (Moldova 1971)
5. Serniy Mashaltar (Ukrayna 1976)

Yolcular:
6. Paul Kenton Johnson (ABD 1962)
7. Ersud Lal (1978 İstanbul)
8. Emrah Özkartal (1983 – Adana)
9. Mehmet Gültekin (1958 Kilis)
10. Mehmet Yıldız (1966 Adana)
11. Halil Kılıç (1958 Maraş)
12. Süleyman Özkartal (1950 Adana)
13. Durdu Mehmet Kayış (1952 Adana)
14. Bekir Yıldız (1983 Adana)
15. Nadir Tansu Alpaydın (1961 Adana)
16. Rüstem Tahran (1952 Mersin)
17. Ramazan Altıkulaç (1965 Malatya)
18. Tahsin Aykırı (1953 Adana)
19. Aziz Gelinci (1951 Adana)
20. Mehmet Dikli (1970 Adana)
21. Abdülkaoir Akyüz (1978 Mardin)
22. Nail Karaca (1975 Hatay)
23. Özcan Özkman (1979 Adana)
24. Hamdi Şahin (1972 Adana)
25. Ali Nihat Özbingül (1981 Adana)
26. Abdullah Albayrak (1959 Adana)
27. Serkan Geyik (1978 Siirt)
28. Hüseyin Şahin (1961 Mersin)
29. Ahmet Sığındı (1965 Gaziantep)
30. Ahmet Gezer (1941 Adana)
31. Olcay Geyik (1984 Adana)
32. İsmail Kulak (1963 Kayseri)
33. Sabahattin Ketsen (1952 Mersin)
34. Rıfat Demir (1968 Adıyaman)
35. Bülent Durucan (1957 Kırıkkale)

Başbakan Erdoğan’dan başsağlığı mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk işçileri taşıyan uçağın Bağdat yakınlarında düşmesinden büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “Milletimizin başı sağolsun” dedi.

Erdoğan, Adana Bağdat Türk işçileri taşıyan uçağın Bağdat yakınlarında düşmesi nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı. Kaza nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu ileten Başbakan Erdoğan,”Milletçe hepimizi derinden üzen kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilerim. Milletimizin başı sağolsun.” dedi.

İŞÇİLERİN CENAZELERİ ÖZEL UÇAKLA TÜRKİYE’YE GETİRİLECEK

Adana Valisi Cahit Kıraç, Bağdat yakınlarında düşen uçakta hayatını kaybeden işçilerin cenazesinin yarın özel bir uçakla Adana’ya getirileceğini söyledi.

Kulak İnşaat şirketini ziyaret ettikten sonra şirket yetkililerinden bilgi alan ve başsağlığı ziyaretinde bulunan Kıraç, ölü sayısının 32 olduğunu, 2 kayıp ve 1 yaralı bulunduğunu söyledi.

Vali Kıraç, şirketin özel bir uçak kiraladığını ve bu uçağın yarın Bağdat’a giderek hayatını kaybeden işçilerin cenazesini getireceğini söyledi.

Kulak İnşaat firmasının tüm yetkilileri şirket merkezinden ayrılırken burada bekleyen işçi yakınları da valilikte oluşturulan kriz merkezine yönlendirildi.

Öte yandan inşaat firmasının daha önce de aynı uçakla Bağdat’a işçi sevkiyatı yaptığı ve uçağın bağlı olduğu Moldova Tescilli Aerianturlife Havayolları’ndan malzeme taşımak için de uçağı çeşitli defalar kiraladığı öğrenildi.

DÜŞEN UÇAKTAKİ İŞÇİLER SULAMA VE ARITMA TESİSİ İNŞAATINDA ÇALIŞIYORDU

Düşen uçakta bulunan Türk işçilerin Irak’ın Tuz Kefrie bölgesindeki sulama ve arıtma tesislerinin inşaatını yürüttüğü belirlendi. Kulak İnşaat A.Ş. tarafından gerçekleştirilen inşaatın bölgenin su ihtiyacını karşılamak üzere yapıldığı öğrenildi.

Adana merkezli Kulak İnşaat’ın işçilerini taşıyan Antanov tipi uçak Bağdat yakınlarında düştü. Düşen uçakta işçilerin yanısıra Kulak İnşaat A.Ş. Genel Müdürü İsmail Kulak (44) da yer alıyordu. Kulak İnşaat’ın Irak’ın Tuz Kefrie bölgesinde içme suyu, sulama ve arıtma tesislerinin inşaatını yürüttüğü öğrenildi. 22 milyon dolarlık inşaatın sözleşmesinin savaş öncesi, 31 Ekim 2001’de yapıldığı öğrenildi.

İŞÇİLERİN YAKINLARI, KULAK İNŞAAT MERKEZİNE AKIN ETTİ

Adana’dan kalkan ve Irak’ta düşen ve 30 kişinin öldüğü belirtilen uçakta bulunan yolcuların yakınları, işçilerin bağlantılı çalıştığı şirketin merkezine bilgi almak için geldiler.

Uçağın düştüğü haberlerinin duyulmasının ardından Irak’a gidenlerin yakınları, Kulak İnşaatın bulunduğu Mithat Saraçoğlu Caddesi’ndeki Lokman Apartmanı’ndaki merkeze geldiler.

Aileler, şirket yetkililerinden yakınlarının durumu hakkında bilgi almaya çalışırken, bazılarının sinir krizi geçirdiği görüldü.

Bu arada, uçakta bulunanlardan İsmail Kulak’ın, bu ülkede müteahhitlik hizmeti veren ve işçilerle birlikte giden Kulak İnşaat Yönetim Kurulu Başkan vekili olduğu bildirildi.

KULAK İNŞAAT 1943 YILINDA KURULDU

Adana merkezli 1943 yılında kurulan Kulak İnşaat firması, Türkiye’nin bir çok bölgesinin yanısıra Irak’ta da iş yapıyor.

Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Sıtkı Kulak’ın yaptığı firmada uçak kazasında hayatını kaybeden oğul İsmail kulak yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra genel müdür olarak görev yapıyordu. Kulak’ın diğer oğulları Tarkan ve Atakan da yönetim kurulu ve icra kurulunda görev alıyor. Türkiye’de çok sayıda projeye imza atan şirket, İncirlik Hava Üssü’nde bowling salonu ve gençlik merkezi yaptı.

Firmanın halen Irak’ta Irak Ministry of İnterior tarafından verilen Tuz – Kefri İçme Suyu ve Arıtma Tesisi İnşaatı’nı yaptığı öğrenildi.

ANTONOV AN-26

Azami kalkış Ağırlğı: 24.000 KG
Azami Yük Kapasitesi: 5.200 KG
Kargo Kabini Ölçüleri: Uzunluk 11,10m x En 2,20m x
Yükseklik: 1,85m
Kargo Kabini Hacmi: 35 metreküp
Seyir Sürati: 420 KM/SAAT
Uçuş Menzili: 4.500 KM
Uçak Yolcu versiyonu, Kargo Versiyonu veya Özel uygulama
yapılması halinde Yolcu vee kargo (Combi) olarak uçuş hizmeti verebilir.
AN-26 uçağı özellikle yakın mesafelere yolcu veya düşük hacimli kargo taşımacılığı için kullanılır.