Uçak kazasından sonra kurulan ekip ehliyetsiz iddiası!

Isparta'daki uçak kazasından sonra kurulan ekip 'Uluslararası Kaza Tahkikat Eğitimi'ni almamış!

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kaza kırım ekibini,Isparta’daki uçak kazasından sonra kurdu.

Atlasjet Havayolları’nın İstanbul-Isparta seferini yaparken 50 yolcu ve 7 mürettebatı ile dağa çakılan uçağının enkazını incelemek üzere görevlendirilen kaza kırım ekibinde yer alan kişilerin “Uluslararası Kaza Tahkikat Eğitimi” görmediği iddia edildi. Airturkhaber.com internet sitesinde yer alan habere göre, kaza kırım ekibi üyelerinin iş tecrübesi ve uzmanlıkları bu tür bir inceleme için yetersiz.

DHMİ’Yİ AKLAYAN RAPOR

Kaza kırım ekibinde yer alan Feridun Seren’in kimya mühendisi olduğu, geniş gövdeli uçak kazası tahkikatlarında uzmanlık için gerekli hiçbir uluslararası kaza tahkikat eğitimine sahip olmadığı belirtiliyor. Geçici görevle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde (SHGM) çalışan Feridun Seren’in bir diğer özelliği ise eleştirilerin odak noktasını oluşturuyor. Seren, çalıştığı asıl kurum olan DHMİ tarafından işletilen Isparta Havalimanı’ndaki cihazların kazada anında faal olduğu yönünde rapor düzenleyen kişi aynı zamanda.

DİĞER İSİMLERLER DE AYNI

Diğer ekip üyelerinin isimleri ve meslekleri şöyle:

# Nuri Sakarya: THY pilotu.

# Seyfettin Keskin: Atlasjet’e rakip olan özel bir havayolu şirketinde pilot.

# Emre Ballı: Uçak Mühendisi, uluslararası kaza tahkikat eğitimi görmedi. 2 yıldır SHGM’de çalışıyor.

# Hamza Dinç: Uçak Mühendisi, uluslararası kaza tahkikat eğitimi görmedi. 3 yıldır SHGM’de çalışıyor.

# Efe Silsüpür: Endüstri Mühendisi. Uluslararası kaza tahkikat eğitimi bulunmuyor. 5 yıldır SHGM’de.

Bağımsız kurum incelemeli

Uluslararası Kaza Tahkikat Eğitimi, sadece ABD veya Avrupa’da verilebiliyor. Türkiye’de ise sadece Hava Kuvvetleri Komutanlığı, kendi personeline askeri uçak kazalarını incelemek için bir kurs veriyor. Kursa katılan uzmanların tecrübesi, akademik eğitimlerine göre temel kurs süreleri 15 gün ila 2 ay arasında değişiyor. Ayrıca uzmanlaşma eğitimleri de bulunuyor. Yine, Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu ICAO’nun uçak kazalarının nasıl araştırılacağını anlatan kuralları arasında, tüm kazaların havacılık otoritesinden bağımsız ayrı bir kuruluş tarafından yapılması gerektiği vurgulanıyor. SHGM’de çalışan ve kaza heyetinde bulunan mühendisler, düşen uçağın bakımlarının zamanında / geçerli parametrelerde yapılıp yapılmadığına ilişkin sorumluluğa sahip personel arasında yer alıyor. Bu kişilerin heyette alması da yadırganan bir başka nokta. Çünkü kazaya bakım hatası yol açmışsa, bunu ortaya çıkaracak kişiler aynı zamanda bakımı da yapan kişiler.