Uçak vuruldu mu?

Adana'dan kalkan ve Bağdat yolunda düşen Moldova Aerianturlife Havayolları'na ait uçağın milislerce düşürülmüş olabileceği ihtimali gözardı edilmiyor.

Saddam Hüseyin’in idamının ardından ülkedeki saldırılarını artıran milislerin, ABD ile işbirliği yaptığına inandıkları şirketleri ve bunlara ait araçlara yönelik saldırıları, geçmişte Türk şoförlere ve TIR’lara düzenlenen saldırılarla tescillenmiş durumda. Resmi olarak yapılan ilk açıklamaya göre uçak yoğun sis nedeniyle pisti pas geçti, ardından iniş denemesi sırasında yere çakıldı. Ancak uçağın iniş sırasında düşmüş olması, hafif silahlar kullanan milislerin menzili gözönüne alınarak saldırı düzenlendiği ihtimalini kuvvetlendiren en önemli kanıt niteliğinde. Nitekim Türk şirketleri Bağdat’a güvenlik zaafiyeti sebebiyle uçmuyor, sigorta şirketleri de Irak’a giden uçaklara yüksek fiyattan tarife açıyor.

Antonov’ların miadı doldu

1970’li yılların Rus teknolojisine sahip Antonov 26 cinsi uçaklar, geleneksel Rus yapısını ortaya koyuyor. İşletme maliyetleri oldukça düşük ve yolcuyu ekonomik taşıyor, üstelik “Kombi” adı verilen bu uçaklar aynı anda hem yolcu hem de kargo taşıyabiliyor. Ancak yüksek sesle çalışan ve üretimi olmadığı için yedek parça problemi had safhada bulunan Antanov 26 uçaklarının Avrupa Havaalanlarına inişi yasak. Gerekli parçalar, hurdaya çıkmış diğer uçaklardan sökülerek sağlanıyor. Bu sebepler yüzden ancak 3. Dünya ülkelerinde tercih ediliyor. Antonov 26’lar, bugüne kadar yaklaşık 550 adet üretildi ve bu uçaklardan 96’sı kaza yaptı. Bu oran dikkate alındığında Antonov uçakları için uçan bomba tabiri kullanmak hiç de yanlış olmaz.