Uçakta babasını kaybeden çocuk: Babam biliyordu

Atlasjet uçağında hayatını kaybeden bilim adamı İskender Hikmet'in küçük oğlu Burak Hikmet konuştu.

Isparta’nın Keçiborlu ilçesi yakınlarında düşen Atlasjet uçağında hayatını kaybeden Bilim adamı İskender Hikmet’in küçük oğlu Burak Hikmet kendisinin de bilim adamı olup babasının üzerine çalıştığı projeleri devam ettireceğini söyledi.

Kendisinin İstanbul’da Nezahat Ahmet Keleşoğlu İlköğretim Okulu Orta iki sınıf öğrencisi olduğunu söyleyen Burak Hikmet(13) babasını ve kazanın olduğu gün babasının evden ayrılış anını anlattı. Babasının Kıbrıslı, annesinin ise Karaman’lı olduğunu söyleyen Oğul Hikmet babasının Karaman’ı çok sevdiğini söyleyerek ” Babam her bayramda mutlaka bizleri de alır Karamana gelirdi. Hep burası atalarımın memleketi derdi.  Belki birçok Karamanlının bile gezip görmediği yerleri gezdi gördü. Birçok eşyasını bile Karaman’dan alırdı. Hatta ölürken ayağında bulunan botunu Ramazan Bayramında Karaman’dan almıştı. Hep Karaman’da yaşamak isterdi. Bu yüzden aile olarak onu Kıbrıs’ta değil Karaman’a defnetme kararı aldık. Ebedi İstirahatını Karaman’da yapacak” dedi.

Babasının çok çalışkan biri olduğunu ve Üniversitedeki çalışmalarının yanı sıra evde de çalışma odasına girip saatlerce çalıştığını söyleyen Hikmet “Isparta’da 20 dakikalık bir konuşma yapacağını biliyorduk. Bu konuşmada yanlış bir şeyler söylememek için 3 gün hazırlandı. Bu kadar çalışmasına rağmen Isparta’ya gitmek istemediğini içinde bir huzursuzluk olduğunu bize söylemişti. Kazadan önceki Pazar İstanbul’da olan tüm akrabalarımızla evde bir araya geldik. Kıbrıs’taki akrabalarımızı aradı. Uçağa binmeden önce ağabeyimi, kız kardeşimi ve beni öptü. Anneme iyi bakmamızı onun bize emanet olduğunu söyledi. Bizden ve annemizden helallik istedi. O sırada kazada hayatını kaybeden Şenel Hanım kocası Mustafa beyin kullandığı arabayla eve geldi. Babam onlarla birlikte hava alanına gitmek için saat 21.30 sıralarında evden ayrıldı. Evden ayrılmadan önce bize annenizi önce Allaha sonra size emanet ediyorum demesi ve bizlerden helallik istemesini unutamıyorum. Herhalde öleceği içine doğmuştu” dedi. 

Babasının çalışma arkadaşlarıyla birlikte önemli bilimsel çalışmalar yaptığının altını çizen Hikmet tek amacının kendisinin de babası gibi bilim adamı olmak istediğini söyleyerek “Ben zaten babam gibi fen bilimlerini çok seviyorum. Bundan sonraki amacım fen bilimlerinde önemli bir yere gelip babamın üzerinde çalıştığı konuları daha ilerilere taşıyabilmek.Bu amaç için çalışacağım” dedi.