‘Ücretler düşse bile özel okullara giden öğrenci sayısı artmaz’

Özel okulların ücretleri konusunda bir araştırma yaptıran Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan açıklamalarda bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan Özcan, Milli Eğitim Bakanlığı’nı ticarethane gibi çalışmakla suçladı. Eğitimin de özelleştirilmeye çalışıldığına dikkat çeken Özcan, “Zira fakir aileler, boğaz derdine düşmüşken, aldıkları 3 kuruş maaşla çocukların devlet okullarına dahi gönderemezken nasıl özel okula gönderecekler?” diye sordu. Özcan, yasa tasarısının bir kısım çevrelerin rant elde etmesine aracılık yapacağını savunarak tasarının geri çekilmesini istedi.

Türk Eğitim-Sen’in Ankara ve İstanbul’daki özel okulları baz alarak yaptırdığı açıklamaya göre, anasınıfı ücretlerinin 3 bin 231 YTL ile 30 bin YTL, ilköğretim sınıfları ücretlerinin 5 bin 206 YTL ile 18 bin 190 YTL, ortaöğretim sınıfları ücretlerinin ise yıllık 6 bin 223 YTL ile 19 bin 960 YTL arasında değiştiği tesbit edildi.

Araştırmada, bu ücretlerin memur maaşlarının 10 ila 59 katı arasında değiştiği kaydedilerek “En düşük derecede çalışan bir öğretmen çocuğunu anasınıfına göndermek için 8 ila 47 ay, ilköğretime göndermek istiyorsa 11 ila 31 ay, ortaöğretime göndermek istiyorsa 10 ila 39 ay arasında çalışması gerekir” tesbitinde bulunuldu.