Üçüncü çocuğa teşvik

Kıbrıs Rum Çalışma Bakanlığı'nın, Rum tarafındaki doğurganlıktaki düşüklüğü tersine çevirmek ve aileleri üçüncü çocuğu yapmaya itmek amacıyla, önlem paketi oluşturmaya hazırlandığı bildirildi.

Haberi “Üçüncü Çocuğun Doğurulması İçin Bir Defaya Mahsus Ödenek” başlığıyla yansıtan gazeteler, Rum Çalışma Bakanlığı’nın bu amaçla, Güney Kıbrıs’ın gerçeklerini inceleyip durumun iyileştirilmesi amacıyla öneriler hazırlamak üzere Yunanistan’dan demografi konularında uzman çağırmaya yöneldiğini kaydetti. Gazetelere göre, Rum Çalışma Bakanlığı; 2 çocuk sahibi ailelere, özlü bir mali teşvik vermeyi ve buna paralel olarak daha çok çocuğu olan ailelerin ödeneklerini iyileştirmeyi inceliyor. Rum Çalışma Bakanı Andonis Vasiliu, “Değerlendirmemize göre, düşük doğum oranının tersine çevrilmesine katkı koyabilecek anahtar dört kişilik ailelerdir” dedi ve şu bilgileri verdi:

“Doğurganlık oranındaki sürekli düşüş, bizi ciddi şekilde endişelendiriyor. Nüfusun doğal yenilenmesi için doğum oranı 2.2 olması gerekirken, doğum göstergesi 1.47 çocuğa düştü.”

Yunanistan’da olduğu gibi Kıbrıs Rum Kesimi’nde de yaşlı nüfus oranı artarken yeterince doğum gerçekleşmiyor.