Üçüncü köprü Sarıyer’e

İstanbul'da 3. Boğaz köprüsü, Yüşatepe ile Havan Tepe arasına kuruluacak.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nda çok gizli bir çalışma bitirildi. İstanbul ve çevresinde büyük rant mücadelesine yol açacağı için çalışma çok gizli tutuluyor. İlk sızan bilgiyi Takvim okuyucuları ile paylaşmak istiyoruz. İstanbul Boğazı’nda üçüncü Boğaz köprüsü, Anadolu Kavağı Yüşatepe ile Sarıyer Havan Tepe arasına kurulacak. Bunun sonucu, Trakya’da Çatalca, Anadolu’da Ömerli çok önem kazanacak. Üçüncü köprü, Karadeniz Otoyolu uzantısı olarak Boğaz üzerinden geçecek. Hopa’dan çıkanlar Karadeniz sahilinden Ömerli üzerinden İstanbul Boğazı’nı geçecek, Çatalca’da otoyola birleşecek. Bu planın bir önemli bölümü, Çatalca üstlerinde Karadeniz’e yakın ikinci otoyol devreye sokulacak. İstanbul Boğaz geçişi için Arnavutköy-Vaniköy-Kandilli üzerinde de önemli çalışmalar yapıldı ama Yüşatepe-Havan Tepe yarışı kazandı. Seçim sonrası bombası bu olacak.

ABD ismi nereden geliyor?
Amerika Birleşik Devletleri ismi nereden geliyor? Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, ABD’nin ismini Antalya’nın Demre ilçesindeki Patara’dan aldığını söyledi. Patara’da 2500 yıl önce kurulmuş Likya’nın ismi, Likya Birleşik Devletleri. Amerikalılar, tarihi incelemeler sonucu Likya’dan kaynaklanan ismi seçmişler. Bakan Koç, Likya uygarlığının başkenti Patara’da kazı çalışmalarının 20. yılına girildiğini de ifade ederek, kazıları Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Fahri Işık’ın yürüttüğünü kaydetti.

Efes’i kaç İzmirli gördü?
Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Aydın’da nutuk atarken, “İzmir’de bir anket yapılmış. İzmirliler’e ‘Efes’i gördünüz mü?’ diye sorulmuş. Yüzde 85’i görmediğini söylemiş” demiş. Bakmış, meydandaki Aydınlılar “Efes görülmez mi” diye gülüyorlar. Koç, “Gülmeyin, gülmeyin” demiş ve bir soru sormuş: “Aydın yakınlarında bulunan Afrodisyas kentini kaç kişi gördü?” Meydanda ses yok, birkaç kişi “Gördük” demiş. Koç, “İzmirliler’e gülüyorsunuz, kendiniz Efes’ten daha büyük tarihi bir yere gitmiyorsunuz?” diye tepki göstermiş.
Turizm Bakanı dert yanıyor: “Yabancılar geliyor, bizimkiler gitmiyor. Çare bulmak lazım buna” diyor.

TAKVİM