‘Uçuş personelimizin kafası rahat olmalı’

Uluştırma Bakanı Binali Yıldırım, uçuş personelinin kafası rahat ve huzurlu olursa, olumsuzluk ihtimalinin ortadan kalkacağını söyledi.

Pilotların eğitimleri ve çalışma koşullarının uçuş güvenliği ile doğrudan ilgili olduğunu kaydeden Yıldırım, “Uçuş personelimizin kafası ne kadar rahat, ne kadar huzurlu olursa, herhangi bir olumsuzluk ihtimali ortadan kalkar.” dedi.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, bu toplantının Türkiye’de yapılmış olmasının bir çok kazanımları olduğunu dile getirdi. Basın mensuplarının pilotların çalışma saatlerinin uzun oluşuyla ilgili sorduğu bir soruyu yanıtlayan Bakan Yıldırım, “Uçuş personelimizin çalışma saatleri ile ilgili şirketlerimiz ve IFALPA ile çalışmalarımız devam ediyor. Gereken neyse onu yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

95 ülkeden 500’ün üzerinde havayolu pilotu ve personelinin katıldığı toplantıya, Boeing, Airbus, Evas, Honeywell gibi havayolu firmaları da temsilcileriyle katıldı. 2 Mayıs 2006 tarihine kadar devam edecek program çerçevesinde havayolu pilotlarının sıkıntıları, uçuş emniyeti ve uçuş güvenliği ve çalışma saatleri gibi konular görüşülecek.