Ucuz bilgisayarlar yazın piyasaya çıkacak

Microsoft, Türkiye’de Intel ve Türk Telekom ile ‘İlk Bilgisayarım’ kampanyası başlatıyor.

Bazı sektör uzmanları haziranda piyasaya sunulması beklenen bilgisayarların 100 dolar civarında olacağını tahmin ederken, Microsoft yetkilileri fiyat için ‘en az 300 dolar’ bilgisini veriyor. Windows XP Starter Edition adı verilen ve Türkçe versiyonu da bulunan sistem, ilk kez bilgisayar kullanacak olanlara yönelik hazırlandı. Bilgisayarlar anti-virüs yazılımları ve çocukların istenmeyen web sitelerine girmelerini engelleyen kontrol araçları da içerecek. Kampanyayı dün İstanbul’da basın toplantısıyla tanıtan Bill Gates, Türkiye’deki hane sayısının yüzde 80’ine ulaşmayı hedeflediklerinin altını çizdi. 42 üniversiteden yaklaşık 2 bin 500 bilgisayar mühendisliği öğrencisine de hitap eden Microsoft’un patronu, Türkiye’de 84 bin öğretmene dizüstü bilgisayar temin etmek için başlatılan projenin kendisini çok heyecanlandırdığını vurguladı. Bu yıl dünyada 160 milyon yeni bilgisayarın satılmasını beklediklerini kaydeden Gates’e göre, bilgisayarlar 10 yıl içinde bugünkü kapasitelerinden 100 misli daha güçlü olacak.

Bill Gates, bilgisayar satın almada en büyük problemlerin uygun şartlar oluşmaması, bilgisayarların ekonomik bulunmaması ve birçok yetişkinin bilgisayar öğrenmeyi zahmetli bir iş olarak görmesi olarak niteledi. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan ise araştırmalara göre ebeveynlerin bilgisayar satın almak istediklerini ancak maddi zorlukların yanı sıra bilgisayarın çocuklarının eğitimini etkilemesinden ve kullanımı kontrol edememelerinden dolayı endişeli olduklarını söyledi.

Kampanyanın bu engelleri aşmak için büyük bir adım olduğunu belirten Gates, bu projeyle ilgili detayların mart-nisan ayında belli olmasından sonra projenin yaz başında uygulamaya koyulacağını açıkladı. Projede Microsoft yazılım, Intel donanım ve Türk Telekom da ekonomik hızlı internet hizmeti sağlayacak. Halen 5 milyon bilgisayar kullanıcısının bulunduğu Türkiye’de, toplam kullanıcının 25 milyon hane ve 15 milyon işletme olması hedefleniyor. Arkan, kampanyanın bu hedefe ulaşmada önemli bir adım olacağını vurguladı. Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany de projenin sanal dünyayı kullananlarla kullanmayanlar arasında giderek genişleyen ‘sayısal uçurumu’ ortadan kaldırmaya yönelik önemli bir adım olduğunu ifade ederken, bunun özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve bireysel kullanıcıların iş, eğitim ve haberleşme imkanlarının gelişmesinde rol oynayacağını kaydetti. Sektör çevrelerine göre, kampanyada Massachusetts Institute of Technology (MIT)’nin tasarladığı 100 dolarlık dizüstü bilgisayar satılabilir. Parlak yeşil rengi sebebiyle ‘yeşil makine’ olarak adlandırılan yeni diz üstü bilgisayarların harcadığı enerji miktarı çok düşük. Televizyon, internet ve oyun için kullanılabiliyor.

Gazeteleri genelde internet üzerinden okuduğunu dile getiren Gates, “Hayalleriniz nedir?” sorusuna ise şu cevabı verdi: “Dünyayı nasıl geliştirebilirim diye düşünüyorum. Gelecekte konuşmayı, sesi tanıyacak, lisanları tercüme edecek düzeye geleceğiz.” Yazılım alanında çalışmasaydı AIDS ve sıtma için aşı geliştirme üzerine çalışabileceğini dile getiren Gates, dünyada hiç yazılmamış bir yazılımı yazmak istediğini söyledi. Bazen kötü niyetli kişilerin de interneti kullandığını hatırlatan Gates, bu konuda polis ve emniyet birimlerine yardımcı olacak çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Gates, “İstihbarat örgütlerine bilgi desteği sağlıyor musunuz?” sorusu üzerine, Türkiye’nin de dahil olduğu 30 ülkeye çok gizli olan kaynak kodlarını açtıklarını bildirdi. Öğretmenlerin bilgisayarlar sayesinde müfredatlarını, sınavlarını takip edebileceklerini anlatan Gates’e göre, öğrenciler de tablet PC’lerle derse girip sırtlarında kitap taşımayacak. Şu anda dünyada 1 milyar bilgisayar sınırı aşıldı, beş yıl içinde 2 milyar bilgisayar satılacak.

Bill Gates’in konferansına 80 üniversitenin en başarılı öğrencileri davet edilirken, 42 üniversiteden 2 bin 500 öğrenci katıldı. Saatler öncesinden dolan Türker İnanoğlu Show Center’da çevik kuvvet ve jandarma geniş güvenlik önlemleri aldı. Gates’i 100’e yakın basın mensubu izledi. Öte yandan Gates, bir grup tarafından ‘Microsoft Go Home’ yazılı pankart ile protesto edildi.

Özürlüler internette rahat gezecek

Microsoft Başkanı Gates, özürlü insanların daha rahat bilgisayar kullanabilmeleri için de yeni bazı uygulamalar getireceklerini açıkladı. Gates, “Öncelikle görme özürlüler için geliştirdiğimiz program sayesinde internette çok rahat sörf yapılabilecek. Fiziksel engelliler içinse farklı klavyeler tasarlıyoruz; bazı işlemlerde iki tuşa birden basılması gerekiyor. Fiziksel engelllilerin zorlandığı bu tuşları birleştireceğiz. Hatta klavye kullanamayan engelilere yönelik çalışmalarımız da var. Klavye kullanamayanlar konuşmayı tanıyan yazılımla internette gezinti yapacak.” bilgisini verdi.

Televizyonlar 10 yıl sonra bambaşka olabilir

Microsoft’un patronu Gates, bilgisayar kullanımında yaşanan gelişime işaret ederken, bugün ilk kullanılanlara oranla 1 milyon kere daha güçlü bilgisayarlar kullanıldığına dikkat çekti. Gates, bugün daha ucuz bilgisayarların satıldığını ve ürünleri pek çok alanda kullanılan, küresel düzeyde satılan dev bir yazılım sanayii bulunduğunu söyledi. Bilgisayarların etkisinin özellikle internetin kullanılmasıyla arttığını belirten Gates, bunun hiç de pahalı olmamasının önemli bir gelişme olduğunu vurguladı. İletişimin telefon yerine bilgisayar aracılığıyla yapılmasının telefon şirketleri, küresel bir bilgi akışının söz konusu olmasının da hükümetler için korkutucu olduğunu kaydeden Gates, teknolojinin bu kadar açık olması, insanların fikirlerini dile getirmesinin hükümetlere imkansız bir fikir gibi geldiğini belirterek, “İşin başındayız. Önümüzdeki birkaç 10 yıllık süre zarfında internetin etkisi şimdiye kadar gördüklerimizden çok daha büyük olacak.” dedi.

“Dijital bir devrimle karşı karşıyayız.” ifadesini kullanan Gates, telefonla yapılana benzer bir iletişimin bilgisayar üzerinden kurulabildiğini, yazılım sayesinde dijital ortamda iletişim, ürün geliştirme, değişikliklere hızlı tepki verilebildiğini anlattı. Dijital fotoğraf makinelerinin, dijital müziğin yaşama girdiğini, taşınabilir cihazlara internetten müzik indirilebildiğini, dostlarla paylaşılabildiğini hatırlatan Gates, gelecekte belki CD’lerin bile görülmeyeceğini söyledi. Televizyonların da çok değişeceğini, gelecekte belki internet üzerinden izleyiciye ulaşılacağını, çok daha interaktif TV izleyicisi haline gelineceğini kaydeden Gates, “Belki de TV’ler 10 yıl sonra bambaşka olacak.” dedi. Kitaplar ve hükümet yayınları internet üzerinden okunacak. Gazete ve dergilerin internet üzerinden okunacağı çok küçük cihazlar geliştirilebilecek. Cep telefonları da çok daha güçlü olacak; gelecekte akıllı telefonların kullanımı söz konusu olacak ve yabancı dilde pankart, tabela görüldüğünde cep telefonu ile fotoğrafını çekip sözlüğe gönderip ne anlama geldiği öğrenilebilecek.

Evimde her şey teknolojik değil

Güzel bir evi olduğu için şanslı olduğunu kaydeden Bill Gates, ancak evinde her şeyin teknolojik olmadığını söyledi. Gates, “Mesela trombolinim var; hava yağmurlu olsa da eğlenebiliyoruz. Güzel bir kütüphanem, eski kitaplarım var. Bir sürü ekranım var. Yüksek çözünürlüklü ekranlarımda her şey hakkında bilgi alabiliyorum. Görmek istediğim her şeyi ekranlara çağırabiliyorum. Bunlar yaygınlaşacak.” dedi.

Google’dan daha iyisi yolda, internette arama yapan tam istediğini bulacak

Microsoft 30 yıl önce kurulduğunda “Herkesin masasında bir bilgisayar olacak.” diye yazdığını ifade eden Bill Gates, “Bugün yazsam şöyle derdim; herkesin masasında bir bilgisayar olacak, ama aynı zamanda cep bilgisayarı da olacak.” şeklinde konuştu. Google’ın iyi bir şirket olduğunu ve arama motorunda büyük bir gelişme sağladığını kaydeden Gates, “Google’da bir arama yaparken asıl istediğiniz şeyin yanı sıra istemediğiniz birçok şeye de ulaşıyorsunuz, ama biz arama yapanın tam istediği şeyi bulabilmesi üzerinde çalışıyoruz.” dedi. Google’ın mail alanında çok başarılı olmadığını savunan Gates, Microsoft’un Hotmail ve Messenger’ı bulunduğunu hatırlatarak, salondaki öğrencilere kimlerin Messenger’ı kullandığını sordu. Gates, öğrencilerin tümünün parmak kaldırmasına ‘teşekkürler’ diyerek karşılık verdi. Microsoft, internette ebeveyn kontrolünü sağlamayı amaçlıyor. Kullanıcıların güvenliği düşünmeyecekleri hale getirmeyi planlayan şirket, özellikle spam konusunda önemli gelişme sağladı. Yazılımda Visual Studio 2005’in en yeni araçları olduğunu bildiren Gates, şunları kaydetti: “Yazılımda amacımız şu; bu kadar yazılım yazmaya gerek kalmaması. Çok yol kat ettik ama hâlâ gelmek istediğimiz noktada değiliz. Yazılım dilinde ifade etmeyi kolaylaştıracağız. Hedefimize 15 sene içinde ulaşırız.”