Ucuz güneş gözlükleri hastalık yapıyor

Hava sıcaklıklarının artmaya başladığı günlerde güneş gözlükleri kullanılmaya piyasaya çıkmaya başladı.

Ucuz gözlüklerin en hassas organlardan birisi olan gözü güneşin zararlı ültraviyole ışınlarından korumadığı bildiriliyor. Ucuz gözlükler sanılanın aksine gözü korumuyor zarar veriyor.

Özellikle Çin’den gelen ve piyasada 1 YTL’ den başlayan fiyatlarla satılan gözlüklerin göz sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini belirten Nazar Optik sahibi İlter Görgün vatandaşları sokakta sertifikasız şekilde satılan güneş gözlüklerine itibar etmemeleri konusunda uyardı.

Bu tür gözlükleri kullanmanın kullanmamaktan daha çok zarar verdiğini belirten Görgün, Çin’den gelen bu tür gözlüklerin hastalık taşıdığını ileri sürdü.

Görgün, “Çin’den gelen ve piyasada denetimsiz şekilde satılan gözlükler hastalık saçıyor. Bu gözlüklerin yapımında kullanılan hammaddelerde Çin’de ortaya çıkan hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bu gözlükleri alan ileride ciddi göz ve değişik hastalıklara maruz kalabilirler” uyarısında bulundu.

Gözün insan vücudunun en hassas organlarından birisi olduğunun altını çizen Görgün ” Bu yüzden gözlüklerimize daha çok özen göstermemiz gerekiyor. Özellikle son yıllarda ozon tabakasındaki yırtılma nedeniyle insanlar güneşim ültraviyole ışınlarından daha çok etkilemeye başladı. Gözde güneşin zararlı ışınlarından en çok etkilenen organımız. Yazın güneşli günlerinde gözü ültraviyole ışınlarından korumak amacıyla güneş gözlüklerinin kullanılmasının büyük önemi var” diye konuşuyor.

Vatandaşların dışarıda ucuz olarak satılan ve gözü hiçbir şekilde korumayan güneş gözlükleri yerine belgeli Türk Standartları Enstitüsü (TSE) garantili gözlükleri almasının daha yerinde bir davranış olacağını belirten Görgün “Göz sağlığı her şeyden daha önemli. Ucuz gözlüklülerle ilgili uzmanların yaptığı açıklamalar da ortada. Bu yüzden güneş gözlüklerini ve diğer numaralı gözlüklerinizi gözlükçülerden alın. İçiniz rahat olsun” diye konuştu.