Ucuz kredide tüccar uyanikligi

ISTANBUL - Ticari krediler, konut kredilerine göre daha pahali hale gelince, tüccar da, konut kredisi alip, kaynak olarak kullanmaya basladi. Bu uyanikligi da Ankara Ticaret Odasi (ATO) Baskani Sinan Aygün açikladi.

Aygün, 2001 krizinde kredi faizlerinin yüzde 50’lerden yüzde 1500’lere firlamasi nedeniyle darbe yiyen tüccarin, bu yolla konut kredisi çekerek, sermaye olarak kullandigini söyledi. Tüccarlar arasindaki ev alim-satiminin ciddi boyutlara ulastigini ifade eden Aygün, ‘Soyadi tutmayan yakin akrabalar, kuzenler, komsular ve sirket ortaklari kagit üzerinde birbirlerine ev satmis gibi yaparak konut kredisi çekiyor’ dedi. Aygün, ilk 9 ayda 140 bin kisinin konut kredisi kullandigina dikkati çekerek, 2005 yili basinda 2 katrilyon 790 trilyon lira olan konut kredisi miktarinin ekim ortasinda 9 katrilyon 494 trilyon liraya ulastigini hatirlatti.

Aygün, ‘Konut kredilerinin faizi yüzde 1.2 iken, ticari kredilerin faizi yüzde 300 daha fazla’ dedi. Günde bin 200 kisinin konut kredisi aldigini kaydeden Aygün, 25 yila kadar vade oldugunu, krediler dönmezse on binlerce hacizli konutun olacagini, bunun da krize yol açabilecegini dile getirdi. Aygün, hükümetten konut kredilerini kontrol altinda tutacak önlemler almasini istedi.