UEFA Hakem Kurulu Üyesi Uilenberg: Bülent Korkmaz hakemi etkiledi.

UEFA Hakem Kurulu üyesi Jaap Uilenberg, Beşiktaşlı oyuncu Gökhan Töre'nin kırmızı kart gördüğü pozisyonda, Kayseri Erciyesspor Teknik Direktörü Bülent Korkmaz'ın hakemi etkilediğini, bunun hoş bir durum olmadığını ve sorgulanması gerektiğini söyledi.

UEFA Hakem Kurulu üyesi Jaap Uilenberg, Beşiktaşlı oyuncu Gökhan Töre’nin kırmızı kart gördüğü pozisyonda, Kayseri Erciyesspor Teknik Direktörü Bülent Korkmaz’ın hakemi etkilediğini, bunun hoş bir durum olmadığını ve sorgulanması gerektiğini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu’nun, 2015 yılı FIFA listesinde yer alacak hakemlerini açıkladığı toplantıda konuşan Uilenberg, Bülent Korkmaz’ın, davranışlarıyla hakemi etkilediğini bunun da fair – play ruhuna uygun bir davranış olmadığını ifade etti.

Uilenberg, “Farklı ülkelerde farklı anlaşılan bir kelime. İngiltere ve Hollanda’da benim ülkemde belki de bu kadar önemli değil ama Türkiye’de ve bazı ülkelerde yanlış anlaşılabiliyor saygı göstermek lazım. Tabiki de o pozisyonu gördüm. Kırmızı kart pozisyonunu çok iyi hatırlıyorum. Bu kartın çıkmasının nedenlerinden biri, oradaki teknik direktörün büyük baskı oluşturması. Bu bence doğru bir fair – play örneği değil. Daha anlayışlı olmak gerekiyor bu gibi durumlarda. Bu pozisyonu tekrardan izlerseniz eğerki zaten siz de pozisyonu çok iyi biliyorsunuzdur, orda teknik direktörün davranışlarını, beden dilini ve yarattığı baskı ortamını sorgulamamız lazım diye düşünüyorum. Bu olmaması gereken bir resim futbolda.” diye konuştu.

UEFA Hakem Kurulu Üyesi Uilenberg ayrıca, Gökhan Töre’nin ettiği iddia edilen küfüre benzer bir olayı Beşiktaş – Fenerbahçe maçında bir başka futbolcunun yaşadığının ve ceza almadığının sorulması üzerine ise Uilenberg, “Onu görmedim.” cevabını verdi.

CİHAN