UEFA kongresi İsrail’de başladı

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin (UEFA) 34. Olağan Kongresi İsrail'in başkenti Tel Aviv'de başladı.

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) alınan bilgiye göre, dün akşamki gala yemeğinin ardından bugün ve yarın yapılacak kongrenin açılış konuşmasını UEFA Başkanı Michel Platini yaptı.

TFF’yi başkan Mahmut Özgener, başkan vekili Lutfi Arıboğan, yönetim kurulu üyesi Zafer Yıldırım, milli takımlardan sorumlu üye Levent Kızıl ile genel sekreter Ahmet Güvener ve EURO 2016 proje ekibinden Orhan Gorbon ile Süheyl Önen’in temsil ettiği UEFA Kongresi’ne, üye 53 federasyon katıldı.

Kongrede UEFA’nın 2008-2009 yılı kesin hesapları onaylanarak 2010-11 mali yılı bütçesi de kabul edildi. Ayrıca, UEFA’nın mali stratejisi hakkında bilgi verildi.

Kongrede tüm komitelerin çalışmaları hakkında bilgi alındı. FIFA 2010 Dünya Kupası çalışmaları, 2012 Avrupa Şampiyonası ve Mayıs ayında yapılacak FIFA Kongresi ile ilgili bilgi verildi. Ayrıca, UEFA İcra Kurulu’nun 29 bin maçın incelendiği bahis ve şike araştırması ile ilgili raporu da görüşüldü.

UEFA Başkanı Platini, açılış konuşmasında, gelecek yıl sona erecek UEFA başkanlığını bir dönem daha üstlenmek istediğini söyledi. Gelecek dönem UEFA başkanı, Mayıs 2011’de, Paris’te 53 üyenin oylarıyla belirlenecek.