Ufuklu öğrencilerden sigara ve trafik kazalarına bilimsel proje önerisi

TÜBİTAK tarafından her yıl ortaöğretim öğrencilerine yönelik düzenlenen Araştırma Proje Yarışması'na Ufuk Okulları öğrencileri hazırladıkları projelerle katıldı.

TÜBİTAK tarafından her yıl ortaöğretim öğrencilerine yönelik düzenlenen Araştırma Proje Yarışması’na Ufuk Okulları öğrencileri hazırladıkları projelerle katıldı. Yapılan ön değerlendirme sonucu jüri tarafından sergilenmeye layık görülen eserler İTÜ kampüsünde sergileniyor. Ufuk Okullarından 3 projenin sergilenmeye layık görüldüğü yarışmaya KKTC’de dahil olmak üzere 874 proje başvurdu. Yapılan değerlendirmede 104 proje sergilenmeye değer görüldü.
Ufuk Okullarından finale kalan 3 proje bilimsel bir proje olması yanı sıra toplumsal sorunlara çözüm önermesiyle de ön plana çıkıyor. Türkiye’de kronikleşmiş iki önemli sorun olan aktif ve pasif sigara içiciliği ile trafik kazalarına karşı bilimsel proje hazırlandı. Yine bir diğer önemli proje ise yenilenebilir enerji kaynaklarına dikkati çeken güneş ışınlarından maksimum faydalanmayı hedefleyen hareketli güneş enerjisi panelleri.
TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Tuncay Yılmaz, “Sergilenen 104 projeden 28’i 8 Mayıs 2012 tarihinde Ankara’da yapılacak final yarışmasına katılacak. 28 finalist öğrenci ve danışmanlarına 500’er lira ödül vereceğiz. Ankara’da yapılacak final yarışmasında kendi dallarında dereceye girenlere öğrenci ve danışman öğretmenlerden birincilere 3 bin, ikincilere 2 bin 500, üçüncülere 2 bin ve teşvik ödülü alanlara da bin 500 lira ödül verilecek” dedi.