Ukrayna ile Gürcistan’ın NATO üyeliği…

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Ivanov, Ukrayna ve Gürcistan'ın NATO'nun genişleme programına dahil olmasının, askeri varlıkların yeniden yapılandırılması ve maliyet sorunu olarak Rusya'yı etkilediğini söyledi.

NATO’nun genişleme projesinin temelde Rusya’yı olumsuz etkilediğini belirten sözcü, Rusya’nın Ukrayna ve Gürcistan’la olan ilişkilerinde NATO üyelik çabaları kırılma noktası oluşturduğunu belirtti.

NATO’nun askeri ve politik hedeflerinin Rusya’nın çıkarlarını direk etkilediğini belirten sözcü, bu durumun silahların kontrolü anlaşmalarına da olumsuz yansımaları olduğunu savundu. NATO ile işbirliği yapılacak farklı araçların olduğunu, tam üyeliğin zorunlu olmadığını ifade eden Kamynin, yeni NATO üyesi olan Bulgaristan ve Romanya’da kurulan ABD üslerinin silahların kontrol edilmesi mantığı ile uzlaşmadığını söyledi. Sözcü, Rusya ve NATO arasında imzalanan ve taraflar arasında denge gözetilmesini öngören Avrupa Konvansiyonel Güçlerin Adaptasyonu (CFE) anlaşmasının bu gelişmelerle paralellik arzetmediğini belirtti.

CFE anlaşmasının Avrupa’nın güvenliği açısından temel bir hukuki dayanak olarak belirlendiğini ifade eden Kamynin, “Gürcistan’dan Rus askeri varlıklarının çıkarılmamasını bu anlaşmanın ihlali açısından bir gerekçe olarak belirtilmesini doğru bulmuyoruz. 1999 yılında İstanbul’da imzalanan anlaşmanın, askeri yan sanayinin sınırlandırılması dahil tüm şartlarını yerine getirdik. Anlaşmaya göre 2008’den önce Rusya Gürcistan’daki üssünü de taşımayı uygulamaya koymuştur.” dedi.

Rusya’nın NATO üyesi olmadığını, ama birliğin geleceği ile ilgili yapılan tartışmaları takip etmek zorunda olduğunu ifade eden sözcü, NATO’nun yeniden yapılanmasını doğu’dan hissedilen bir tehlikeye karşı planlandığını belirterek, “NATO doğudan teorik bir tehlikeden öte, gerçek bir güvenlik sorunu algılıyor.” dedi. Kamynin Rusya’nın NATO’nun uluslararası örgütler, Avrupa Birliği ve Rusya ile daha sıkı ilişkiler içinde olmasını da desteklediklerini söyledi.