Ukrayna zamlı doğalgaz fiyatına rest çekti!

Rusya ile Ukrayna arasında doğalgaz krizinde tansiyon yükseliyor.

Ukrayna geçici Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, siyasi basının işlemeyeceğini, kendilerinin yıl başında belirlenen 268 dolarlık rakamdan ödeme yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Hükümet toplantısında değerlendirmede bulunan Yatsenyuk, “Biz 500 dolarlık rakamı kabul etmiyoruz… Ukrayna 268 dolardan doğalgaz almaya devam edecek. Bu dengeli ve kabul edilebilir bir rakam. Biz tüm borçlarımızı ödeyeceğiz ve Gazprom’dan da cevap bekliyoruz…” dedi.

Ukrayna’nın bir çok alternatifi olduğunu ve bunları değerlendireceğini savunan Başbakan Yatsenyuk, sorunun çözümü için uluslar arası hukuku da devreye sokacaklarını söyledi.

Ukrayna Kömür ve Enerji Bakanı Yuriy Prodan da yaptığı açıklamada anlaşma sağlanamaması durumunda Stockholm tahkim mahkemesine başvuracaklarını belirtti.

Rusya Kırım’ı topraklarına dahil etmesinin ardından Sivastopol deniz üssü ile ilgili Kiev yönetimine karşı herhangi bir yükümlülüklerinin kalmadığını belirtmişti. Askeri üs anlaşmasını fesheden Moskova, buna bağlı olarak verilen 100 dolarlık doğalgaz fiyatlarında indirimi de iptal etti. Rusya Aralık ayında devrik Ukrayna lideri Viktor Yanukoviç’le sağlanan üçte bir oranında doğalgazda indirim anlaşmasının da ödemelerin gecikmesi nedeni ile 1 Nisan’dan itibaren iptal olduğunu duyurdu.