Ukrayna’da Çernobil faciasının 20. yılı anılıyor

Ukrayna'nın Çernobil nükleer santralinde 26 Nisan 1986 yılında saat 01:23'te meydana gelen felaketin 20. yıl dönümünde ülkede aynı saatten itibaren anma törenleri başladı.

Çernobil faciasının 20. yıl dönümünde Çernobil şehrinin caddelerinde faciada hayatını kaybedenlerin yakınları ellerinde çiçeklerle mezarlarının başında ziyaret ederek dua etti.

Çernobil Nükleer Enerji Santrali’nde (ÇNES) düzenlenen anma törenlerine de katılan Yuşçenko ÇNES kazasında hayatını kaybedenler anısına yapılan anıta çelenk koydu. Yuşçenko daha sonra kaza esnasında hayatlarını tehlikeye atarak kurtarma operasyonlarına katılanlara burada birer otomobil hediye etti.

Yuşçenko burada yaptığı konuşmada; “Çernobil kâbusu bitiyor. Bizim yüzümüz geleceğe dönük. 20 yıllık acı ve korkudan sonra bu alanın gelişmesi için bölgede yeni projeleri hayata geçireceğiz.” dedi. Yuşçenko konuşmasında halen Ukraynalıların, Çernobil felaketi hakkında bütün gerçekleri bilmediklerine dikkat çekti ve bu konuda da zamanın Sovyet hükümetine yüklendi. Uluslararası kamuoyuna seslenen Ukraynalı lider Ukrayna’nın maddi olanaklarının bu sorunla tek başına mücadele etmek için yeterli olmadığını söyledi.

Bölgeye, 2006 yılı bütçesinden 2005 yılına göre yüzde 11 oranında artışla yaklaşık 200 milyon dolar kaynak ayrıldı. Bu miktar bağımsızlık sonrasında bölgeye ayrılan en yüksek kaynak olma özelliğinde.

Bölgede uluslararası ortaklarla birlikte gerçekleştirilecek projeyle patlamanın gerçekleştiği 4. reaktörün üzeri betonla kaplanacak, işlenmiş katı ve sıvı nükleer atıkların saklanması için depo inşa edilecek. Çernobil’de ayrıca bir araştırma merkezi kurulacak ve ÇNES kazası bütün tarihi, çevreye olan etkisi kaza sonrası çıkan problemler ve devam eden sonuçları üzerine çalışmalar yapacak.

Bundan 20 yıl önce ÇNES’in 4. reaktöründe gece saat 1:23’te gerçekleşen kaza sonucunda ortaya çıkana yüksek oranda radyasyon çevreye yayılmıştı. Bin 500 metre yüksekliğe kadar çıkan radyoaktif bulut, rüzgârın etkisiyle güney doğu ve orta Avrupa İskandinav ülkeleri ve Türkiye de dâhil olmak üzere birçok ülkeye ulaştı. İlk başta trajik olayı saklamaya çalışan Sovyet yönetimi Batı medyasında felaket ile ilgili haberlerin çıkmasının ardından bölgede yaşayan halkı güvenli alanlara yerleştirdi.

Uzmanlara göre ilk patlama anında Hiroşima’ya atılan atom bombasının 500 katından daha fazla radyasyon ortaya çıktı. Ukrayna genelinde 50 bin kilometrekare arazi bu kaza nedeniyle kullanılmaz hale gelirken, 3.2 milyon insan ise bu felaketten olumsuz şekilde etkilendi.

Birleşmiş Milletler, nükleer felaket nedeniyle 4 bin ila 9 bin arasında kişinin öldüğü tahmininde bulunuyor. Bununla birlikte uluslararası çevreci gruplar ve yerli organizasyonlar ÇNES faciası sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısını az buluyor. Green Peace örgütünün son yaptığı araştırmada ise Çernobil’den kalan radyasyona yeterince önem verilmediğini ve yakın gelecekte yaklaşık 100 bin insanın kanser olma ihtimalinin üzerinde duruyor. Bu görüşü ülkedeki yerli organizasyonlar da destekliyor.