Ukrayna’da koalisyon çıkmaza girdi

Ukrayna'da koalisyon çıkmaza girdi

Ukrayna’da 26 martta yapılan seçimlerden Moskova yanlısı ”Bölgeler Partisi”nin başarılı çıkması üzerine köşeye sıkışan Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko, geçen yıl başbakanlık görevinden aldığı Yulya Timoşenko’ya, koalisyon hükümeti çerçevesinde işbirliği çağrısında bulundu.

Yuşçenko’nun, ”Bizim Ukrayna” partisi tarafından yapılan açıklamada, ”Turuncu Devrim”in önde gelen liderlerine tekrar bir araya gelme çağrısında bulunuldu ve Bölgeler Partisi’ni dışarıda bırakacak koalisyon hükümeti için yeşil ışık yakıldı.
Timoşenko ile Sosyalist Parti lideri Aleksandır Moroz’un, devrim ilkeleri çerçevesinde birleşme çağrısında bulunmasının, Yuşçenko üzerinde baskıya neden olduğu ve Devlet Başkanı’nın, gönülsüz de olsa benzeri bir açıklama yapmak zorunda kaldığı yorumu yapılıyor.
Bizim Ukrayna partisinin çağrısını samimi bulmayan Yulya Timoşenko ile Sosyalist Parti yetkilileri de, Bölgeler Partisi’ne geçit vermemek için işbirliği yapılmasını zorunlu görüyor.
Turuncu Devrim’in mimarlarının ”Bölgeler Partisi”ni dışarıda bırakacak koalisyonun oluşturulması konusunda hemfikir olmalarına rağmen, oluşumun önündeki en büyük engeli, başbakanlık görevine geçen yıl Yuşçenko tarafından son verilen Yulya Timoşenko’nun, aynı göreve geri dönme isteği oluşturuyor.
Timoşenko, başbakanlık görevinin kendisine verilmediği hiçbir koalisyon hükümet alternatifini kabul etmeyeceğini sık sık vurguluyor.
Moskova yanlısı Bölgeler Partisi ile başbakanlıktan aldığı Timoşenko arasında kalan Yuşçenko ise hükümeti kurma müzakerelerinin yeni başladığını ve koalisyonun, devrim liderleri arasında kurulması eğiliminin sır olmadığını söylemekle yetiniyor. Yuşçenko, Ukrayna’da 8 ay önce de, oluşturulmaya çalışılan koalisyon hükümetinin bir benzerinin yönetimde olduğunu ve bundan derslerini aldıklarını söylemeyi ihmal etmiyor.
Yuşçenko, Timoşenko’yu, kendisine yönelik komplo kurmak ve ekibini dağıtmaya çalışmakla suçlayarak başbakanlık görevinden almıştı.
Birçok siyaset bilimcisi, Yuşçenko’nun, ülkenin doğusuyla güneyindeki oyların büyük bölümün alan Bölgeler Partisi’nin lideri Viktor Yanukoviç ile hükümet kurmaya daha yakın olduğu yorumunu yapıyor.