Ukrayna’da seçimi koalisyon kuran kazanacak

Ukrayna halkı 26 Mart tarihinde sandığa gitti ve sonuçların da açıklanmasına rağmen hala ülkede seçimleri kimin kazandığı ya da kaybettiği netleşmedi.

Çoğunluğun görüşüne göre ya eski Başbakan Yuliya Timoşenko’nun “Byut Bloku”, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko’nun partisi “Bizim Ukrayna’mız” ve sosyalistlerin kurduğu bir koalisyon ya da “Bizim Ukrayna’mız” ve eski Başbakan Viktor Yanukoviç’in “Bölgeler Partsisi” koalisyon hükümeti kurulacak.

İlk koalisyon ihtimaline göre eski başbakan Yuliya Timoşenko yine başbakanlık makamına çıkacak, ikinci varsayımda ise Yuriy Yehanurov başbakan koltuğunu korumuş olacak. Ukrayna’da Yanukoviç’in başbakanlığı zamanında yatırım yapmış iş çevreleri ve Rusya’nın gönlü, “Bizim Ukrayna’mız” ve “Bölgeler Partisi” koalisyon kurmasından tarafa.

Yuşçenko haftalık yaptığı ulusa sesleniş konuşmasındaysa; seçimlerde barajı geçen politik güçleri istikrar paktı imzalamaya çağırdı. Yuşçenko konuşmasında koalisyonun kurulması için yol haritası da çizdi. Buna göre ilk olarak birleşme memorandumu imzalanmalı, koalisyonun sorumluluk sözleşmesini yapılmalı ve son olarak koalisyon içinde görev sorumlukların dağıtılması gerektiğini söyledi.

Diğer taraftan Yuşçenko çok azda olsa ülkenin bazı bölgelerinde seçimler sonrasında ihtilaf çıktığını duyduklarını, oy pusulalarındaki oynamaları affedilmeyeceğinin altını çizdi.

Ukrayna’da yapılan seçimler öncesinde yapılan son anayasal düzenlemelere göre; seçimler tamamen iptal edilemeyecek ama gerektiği takdirde ise bölgesel iptal işlemleri yapılabilecek. Yeni düzenlemelere göre meclisin (Verhovnaya Rada) ilk genel kurul toplantısı bu Nisan ayı sonuna kadar toplanmalı. İlk genel kurul toplantısı gerçekleştikten sonra 30 gün içerisinde 226 milletvekilinden az olmamak kaydıyla parlamento çoğunluğu sağlanmalı, parlamentoda çoğunluk sağlanamadığı takdirde ise Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko’nun Verhovnaya Rada’yı fesih etme hakkı var.