Ukrayna’da Türk okullarının başarısı

Ukrayna'da Kiev Doğu Dilleri Koleji tarafından düzenlenen, 6. Uluslararası Doğu Dilleri Olimpiyatı'nda bu ülkede eğitim veren Türk kolejleri büyük başarı kazandı.

Olimpiyatda; başta Çince, Japonca, Türkçe, Hinduca, Korece, Arapça, Viyetnamca ve Farsça olmak üzere Doğu dillerinde eğitim veren okullar yarıştı. Yarışmada Uluslararası Meridyen Koleji lise son sınıf öğrencisi Maksim Ulyanenko birinci oldu.

11 yıldır Türkçe eğitim veren Kiev Doğu Dilleri Koleji’nde öğrenciler İngilizce’nin yanı sıra haftada 7 saat seçmeli olarak 10 doğu ülkesi dilinden birisini öğreniyor. Kiev Doğu Dilleri Koleji’nde bir hafta devam eden olimpiyatlarda öğrenciler ; Türkçe okuma- yazma ve konuşma alanlarında birbirleriyle kıyasıya yarıştı. Yarışmaların neticesinde ; Kırım Zeki Çocuklar Okulu 11. sınıflarda, Uluslararası Meridyen Koleji 10. sınıflarda ve yarışamaya Rusya Federasyonu adına katılan Uluslararası Türk-Rus Koleji ise 9. sınıflarda birinciliği aynı puanları alan Kiev Doğu Dilleri Koleji öğrencileriyle paylaştı.

Okulda gerçekleşen kapanış programına, Hindistan’nın Ukrayna Büyükelçisi Debabrata Saha, Endonezya’dan Bakan Danışmanı Taufan Adıtyawarman, Filistin’nin Ukrayna Kültür Ataşesi Alkan Muhammed, Çin Halk Cumhuriyeti’nden ise özel olarak olimpiyatlara katılmak için gelen Rus Dili Öğretmeni Jiang Shan da hazır bulundu.

Daha sonra dereceye giren öğrencilere plaket ve hediyelerini ise kendi ülkelerinin temsilcileri takdim etti.

Yarışmada derece alan Türk okullarından öğrenciler, bilgilerinin yanı sıra hem gitar çalarak hem de şarkı söyleyerek sanatçı yönleriyle programa renk kattı. Yarışmalarda derece alan Türk girişimcileri tarafından Kırım’ da açılan Zeki Çocuklar Okulu’nun öğretmeni Ahmet Kamalak Cihan’a yaptığı açıklamada; “Öğrencilerin Türkçeye ilgileri çok büyük, öğrenmeye çalışıyorlar ayrıca öğrencilerimize yarışmada aldıkları derecelerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.