Ulak filminin sisi nasıl oluşturuldu?

Görsel bir şölen olan Ulak filminde sisli sahnelerin çokluğu dikkat çekiyor.

Çağan Irmak’ın Ulak filminin içeriği tartışıladursun, filmin görsel açıdan ortaya sunduğu güzellikler de dillerden düşmüyor. En çok da geniş planlarda yapılan sisli çekimlerin gizemi merak ediliyor…

Peki, oldukça geniş bir alanda bu kadar çok sis nasıl sağlandı? Akla gelen en basit yanıt; çekimler yapıldı ve sis bilgisayar ortamında oluşturuldu, oluyor. O zaman neden bu kadar doğal? Haber7.com olarak sizler için araştırdık. Sis efekti kesinlikte bilgisayar yapımı değil ve film platosunda gerçekleştirilen bir özel efekt.

Talha Şener, Kuban Altan, Hüseyin Yıldız, Emre Şan, Bülent Ergün ve Alper Oktay’tan oluşan Görsel Efekt & Animasyonlarını gerçeleştiren ekip sis için gerçekten hayli etkili bir yöntem geliştirmişler.

Sis efeti yüzlerce metre bahçe hortumu ile sağlanmış. Film sahnesinin çekileceği geniş alanın altını, dolaştırmak suretiyle boydan boya hortumla döşeyen efekt ekibi daha sonra bu hortuma sisi doldurmuş. Sis dolu hortum çekim başlayacağı an yüzlerce yerinden delinerek sisin alanı tamamen kaplaması sağlanmış.

Sis alttan ve geniş bir alana yayılarak çekime yansıdığı için rüzgar nereden eserse essin yoğunluk kaybolmamış..

HABER7