Ulaşımı dijitalleştirdiler

Kocaeli'de ulaşımda para yerine bundan sonra dijital kart kullanılacak.

Şimdilik sadece ulaşımda kullanılacak olan kart, ileriki zamanlarda hayatı kolaylaştıracak birçok alanda kullanılacak.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ulaşımda kolaylık sağlayacak ve araçları kontrol edecek bir sistem başlattı. “Kent Kart” adı verilen sistemle, vatandaşlar kredi kartı büyüklüğündeki kart ile ulaşım yapacak. Kent Kart’ın bugünden itibaren öncelikle Büyükşehir Belediyesi’ne ait 69 otobüste, yıl sonuna kadar tüm taşıma araçlarında kullanılacak.

Öncelikle belediye otobüslerinde kullanılacak Kent Kart’ın tanıtımı Cumhuriyet Çocuk Parkı önünde yapıldı. Kent Kart tanıtım törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, Ulaşım Daire Başkanı Selami Aydın, Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice, Bekirpaşa Belediye Başkanı Abdullah Köktürk katıldı.

Tanıtımda bir konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kent Kart uygulamasının hayatı kolaylaştıracağını söyledi.

Ulaşımın bu sistemle düzene gireceğine inanan Karaosmanoğlu şunları söyledi; “Kocaeli’nin birinci derecede önemli sorununun alt yapı, ikincisi ise ulaşım. Bu sorunların uzun yılların birikiminden kaynaklandı. Geçmişte yapılması gerekenler yapılmadı. Hem alt yapı konusunda, hem ulaşım konusunda çok önemli çalışmalar yapılıyor. Alt yapı yatırımları, halkı rahatsız ediyor. Ama bunları yapmaya mecburuz. Ulaşım konusunda önemli kararlar alındı. Belediye otobüsü sayısı arttırıldı. 8 hatta belediye otobüsleri çalışıyor. Deniz ulaşımına yeni gemiler katılacak. Bugün çekilen çilelerin nedeni geçmişteki hizmet ihmalidir. Hepsinin üstesinden geleceğiz. 10 yıl içinde Kocaeli örnek bir kent olacaktır.”

Toplantıda bir konuşma yapan Ulaşım daire Başkanı Selami Aydın, sistemin, toplu taşımada indirimli yararlanan öğrencileri, ücretsiz seyahat hakkı olan özürlüleri, etkilemeyeceğini söyledi. Bu kartla bozuk para olayının ortada kalkacağını ve ulaşımın daha rahat olacağını belirten Aydın, şöyle konuştu, “Kent Kart sayesinde Ulaşım Müdürlüğü’nün Plajyolu mevkiindeki merkezinden bütün otobüslerimiz izlenebilecek. Artık belediye otobüslerinin şoförleri de her hareketlerinin izlendiğini bilecekler. Kent Kart kullananlar, normal tarifeye göre yüzde 20 daha ucuz seyahat olanağı da bulacaklar.”

Kent Kart sisteminde kullanılacak, manyetik kartlar 2.5 YTL karşılığında satılacak. Kart bedeli bir kez ödenecek. Daha sonra kart sahipleri, şehrin çeşitli bölgelerindeki bürolarda bunlara yükleme yapabilecek.

Karta kredi yüklemesi 1 YTL ile 200 YTL arasında olacak. Şimdilik şehir merkezinde 15 yükleme noktası belirlendi. Kısa süre içinde bu sayı da artacak. Kart yükleme hizmeti veren bayi, büfe gibi işletmeler de yüzde 2 komisyon kazanacak. Bir kartın yaklaşık 15 yıl süreyle kullanılabilecek. Kent Kart sahipleri, kredisi bulunan kartlarını toplu taşım araçlarına bindiklerinde kapı önündeki özel cihaza okutacaklar. Deniz araçlarında da Kent Kart geçerli olacak. Toplu taşım araçlarına monte edilen okuma cihazının tanesi ise 3.500 avro. Okutulan makine, kartın kalan kredisini de sahibine gösterecek. Boşalan kart, herhangi bir yetkili merkezde yeniden kredi yüklenerek kullanılacak. Kartın sahibinin bildiği bir şifresi olacak ve kaybedilmesi halinde aynı şifre ile yeni kart alınabilecek. Kart sahipleri, şifresini de söylemek koşuluyla sahip oldukları Kent Kart’ı yakınlarına da kullandırabilecekler. Kart daha sonra fuar girişinde, belediye hizmetlerinde de kullanımı hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi, Kent Kart satışı için şu işyerleri ile anlaşma yaptı; Zeki Okan Özal (Özal Büfe-Cumhuriyet Caddesi), Osman Özgen (Akpınar Büfe- Turan Güneş Caddesi), Özkan Şahin (Çınarlı Kuruyemiş İnönü Caddesi), Altın Şarküteri (Hereke), Şerif Ali (Park Büfe- Cumhuriyet Çocuk Parkı), Tuncay Kılıç (Özcan Kuruyemiş- İsmetpaşa Caddesi Gebze), Şükür Çakır (Laz Bakkal- Darıca), Çise Gıda (Güngör Yılmaz-Atatürk Bulvarı), Şeref Akıncı (Akın Kuruyemiş- 28 Haziran Mah.), Mehmet Cevher (Can Pişmaniye-Halkevi dükkanları), Hayri Yücel (Derince Gıda-İstasyon Caddesi).

Kent Kart kullananlar, toplu taşıma hizmetini de indirimli alacaklar. Halen şehiriçinde sivil yolcu ücreti 1 YTL, öğrenci ücreti 75 kuruş. Kent Kart kullananlar sivil 80 Kuruş, öğrenci 50 kuruş ödeyecek. Gebze-İzmit, darıca-İzmit hatlarında da Kent Kart kullanıcıları aynı oranda indirim alacak.