Ülkedeki ekonomik istikrar taksitli satışları arttırdı

Son üç yılda yakalanan siyasi ve ekonomik istikrar ile önlerini gören esnafın taksitli satışları arttı.

Ürünlere sık sık zam gelmemesini fırsat bilen işletme sahipleri, vadeleri çoğaltma yoluna gitti. Bu sayede hem satışlar hem de müşteri potansiyeli artmış oldu.
İç ve dış piyasalarda elde edilen başarı sayesinde 38 yılın en hızlı büyeme grafiği yakalandı. Yüzde 9.9′ luk büyümeyle kişi başına düşen milli gelir 4 bin 172 dolara çıktı. Bu aynı zamanda cumhuriyet tarihinin rekoru oldu. 1980’li yıllarda nispeten istikrarlı bir büyüme gösteren Türkiye, 1991 ile 2001 arasında neredeyse hiçbir ilerleme gösteremedi. O dönemde ortalama büyüme hızı yüzde 2’lerde kalırken son üç yılda başdöndürücü büyüme, istikrar ortamı oluşmasını sağladı. Bu arada nakit parası olmayanlara da taksit imkanı sunulmaya başladı. Taksit ortamı ise yeni bir iş kolunun doğmasına yol açtı.

10 yıldır taksitle ürün satan Güzel Alış Veriş Merkezi Sahibi Halil Güzel, istikrar ortamı sayesinde işlerini iki kat büyüdüğünü söylüyor. Müşteriye güven geldiğini belirten işletme sahibi, aynı zamanda sattığı ürünlere sık sık zam gelmemesi sayesinde peşin fiyatına uzun vadeli satışlar yapabildiğini kaydediyor. Geçmiş dönemlerde art arda zam geldiği için ’10 milyon lira değerindeki bir malı 15 milyona satmak durumundaydık’ diyen Halil Güzel, şimdilerde 10 milyona aldıkları bir ürünü bir yıl vadeli 13 milyona sattıkları aktarıyor. Ürünlere zam gelmediği gibi bazı ürünlerde de fiyat indirimine gidildiğini ifade eden Güzel, bu indirimi kendilerininde vatandaşlara yansıttıklarını ve karşılıklı memnuniyet ortamının oluştuğunu aktarıyor.

Ekonomik durumunun orta seviyede olduğunu, bu yüzden 500 YTL tutarındaki çocuk odası takımını 12 taksitle aldığını ifade eden Mert Canter, küçük taksitlerle birçok ev eşyasını alma imkanı bulduğunu belirtiyor. Önceki dönemlerde istikrar sağlanamadığından dolayı endişe içinde olduklarını ve birçok ihtiyaçlarını almaktan vazgeçtiklerini belirten Aylin Karaahmetoğlu ise peşin parası olmadığı için birçok mutfak eşyasını taksitle aldığını ve evdeki eksikliklerin bu sayede giderildiğini kaydediyor. Ayağını yorganına göre uzattığını vurgulayan Karaahmetoğlu, çok fazla borç edinmediğini vurguluyor.

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk Psikiyatristi İsmail Yavaş ise vatandaşların uzun vadeli taksitli alışveriş kampanyalarına karşı ihtiyatlı davranmalarını istiyor. Ekonomik zorlukların birçok zaman intiharlara bile neden olduğunu aktaran Psikiyatrist Yavaş, “Böyle alışverişin kolay olması doymak bilmeyen insan nefsini uyarıyor. Bununla başa çıkabilmek gerçekten zor. Biz biliyoruz ki, insana bir kere altın versen ikinciyi, iki kere versen üçüncüyü ister. İnsanın tabiatı bu, her şeyi ister.” dedi. Yavaş, ayrıca bu tür isteklerin karşılanamaması ya da ödenememesi durumunda psikilojik sıkıntıların ortaya çıkacağını söylüyor.

Ülkede istikrar olmasının güzel bir gelişme olduğunu ancak vatandaşların ürün almadan piyasa araştırması yapmasını öneren Tüketici Koruma Derneği İzmir Şube Başkanı Gülçin Tonkuş, aksi taktirde pahalı bir ürüne uzun vade adı altında satın alınabileceğini söylüyor.

İstikrar kapsamında çok sayıda bireysel kredi başvurusu yapıldı. Bunlardan 2004 yılı sonu itibarıyla tüketici kredi kullanımı 12 milyar 924.6 milyon YTL, konut kredilerinde ise 25 Kasım 2005 tarihi itibarıyla 10 milyar 798.7 milyon YTL’ye yükseldi. Konut kredileri 2004 yılı sonu itibarıyla 2 milyar 641.2 milyon YTL düzeyinde kalmıştı. Bu sürede taşıt kredileri yaklaşık yüzde 31.9 artarak 5 milyar 700.5 milyon YTL’ye, diğer krediler de yüzde 65.4 oranında yükselerek 9 milyar 861.2 milyon YTL’ye çıktı.