Ülkemiz antik cenneti

Bakan Koç: "Türkiye, dünyanın en büyük antik cenneti" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkiye’nin daha açılmamış 2 bin 600 höyük ile dünyanın en büyük antik kent cenneti olduğunu söyledi.
Geçen sene devam eden kazıların ödeneğini 8 milyon YTL’ye çıkardıklarını belirten bakan koç, “Benden sonra hiçbir bakan bu ödenek miktarını 100 bin YTL’nin altına düşüremez.” dedi.

Geçen yıllarda, Türkiye’nin 80 yerinde kazı yapıldığını hatırlatan Koç, bu kazılara yapılan ödeneklerin 2 milyon YTL’yi geçmediğini kaydetti. Bu paranın yetmemesi üzerine miktarı 8 milyon YTL’ye çıkardıklarını ifde eden Koç, “Bir genelge göndererek, arkeologlardan sadece kazı değil, restorasyon da yapmalarını istedik. Çünkü bu sene kazılan eserler ertesi sene yok oluyordu. Modern kazı tekniklerini içeren bu önerge de olumlu bulundu. 2006 yılında, kazı sayısı 120’ye çıktı. Bu kazılar için ilk 30 bin YTL’lik ilk payları gönderdik.” diye konuştu.

Türkiye’de kendisinden sonra gelecek olan hiçbir Bakan’ın ören yerlerine vereceği para miktarını 100 bin YTL’nin altında tutamayacağını iddia eden Koç, kendi bakanlığı döneminde 80 yere 8 milyon YTL ödenek verdiklerini ifade etti.

Türkiye’de bilinen 115 antik tiyatro bulunduğuna değinen Bakan Koç, “115 antik tiyatrodan 5’ini sponsorlarla ihya ettik. Bunların tamamını ihya etsek, dünyanın en büyük orkestraları ile bir konser yapsak ve bütün bunları dünya televizyonlarında yayınlatsak, Türkiye ne güzel tanıtılmış oluruz.” şeklinde konuştu.

Koç, daha sonra yapımı devam eden Kültür Merkezi, Aydın Müzesi ve Tralleis Antik Kenti’nde incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Daha önce Adnan Menderes, Barış Manço gibi isimlerin verilmesi gündeme gelen kültür merkezine kendi adınının verilmek istenmesi üzerine Atilla Koç, yaşadığı sürece isminin hiçbir yere verilmesini istemediğini ve bunun yanlış olacağını söyledi.

Koç, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak çeşitli birimlerde çalıştırılmak üzere 400 kişilik kadro açtıklarını, KPSS sonuçlarına göre ise yerleştirmelerin yapılacağını sözlerine ekledi.