‘Ülkemizde hekim sayısı Avrupa ülkelerine göre az’

Adıyaman Tabipler Odası Başkanı Süleyman Kılınç, Türkiye'de yaklaşık 100 bin hekimin görev yaptığını, kişi başına düşen hekim sayısının da çağdaş Avrupa ülkelerine göre az olduğunu söyledi.

Adıyaman Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi salonunda gerçekleştirilen 14 Mart Tıp Bayramına, Adıyaman Valisi Halil Işık, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan,Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Argıç, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, Sağlık Müdürü M. Emin Taş, Emniyet Müdürü Süleyman Güleç, Adıyaman Devlet Hastanesi Baştabibi Mehmet İnan, Kadın Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi Baştabibi Dr. Zülfikar Işık ile çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

Açılış konuşmasını yapan, Adıyaman Tabip Odası Başkanı Süleyman Kılınç,hekimlerin ülke sathında adaletsiz dağıtıldığını, uzmanların yüzde 48’inin de 3 büyük ilde toplandığını ileri sürdü. Avrupa’dan Türkiye’ye tedavi olmak amacıyla hasta geldiğini söyleyen Kılınç, “İthal hekim söylemi toplum nezdinde sanki daha kaliteli hizmet alabiliriz gibi bir algılama neden olabilir. Hepimiz biliyoruz ki son zamanlarda mantar gibi çoğalan fakülteler hariç ülkemize tetkik tedavi, ameliyat için Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde gelen hasta sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde kendi uzmanlık alanın da söz sahibi çok sayıda hekimiz var. Tıbbi teknolojinin alt yapısı ülke sathına dağılımı açısından kuşkusuz Avrupa’dan geri olduğumuz muhakkaktır. Orda ki hekimlerin daha rahat bir ortamda çalıştığı konusunda hemfikiriz. Bizde de çok ileri seviyede merkezler vardır. Fakat ülke sathına dağılımı da problemler var” diye konuştu.

Adıyaman Valisi Halil Işık ise, Adıyaman sağlık alanında çok önemli alt yapıyı gerçekleştirmek adına çalışmalara başlandığını söyleyerek, “Sağlık alanında teknoloji ne kadar önemliyse hizmet te önemlidir. Adıyaman’da bu konuda üzerine düşen görevi yapmaktadır” diye konuştu.