‘Ülkenin parası Hans’ın cebine gitmiyor’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Dün bu ülkenin parası Hans'a gidiyordu, bugün çiftçi Ahmet'in, Mehmet'in cebine gidiyor'' dedi.

Erdoğan, 3 Kasım’da bazı siyasilerin ”mevta” olduğunu ifade ederek, ”Eğer bu millet inanırsa, layık olanı başının gözünün üstünde taşır” diye konuştu.

Türkiye’nin hortumculardan çok çektiğini anlatan Erdoğan, bunların, bugün hesap verdiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: ”Her gün TMSF vasıtasıyla bunları tahsil ediyoruz. Eğer Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir 5 bin dolar olduysa, bu yolsuzluklar olmadığı içindir. Şu anda 1.5 milyon aileye ücretsiz kömür dağıtılıyorsa ondandır. Her yıl başında öğrenciler sıraların üzerinde ücretsiz kitap buluyorlarsa işte bu ondan dolayı. Hortumlara gitmiyor, fakir fukaraya gidiyor.”

Vatandaşlara, 3 Kasım’dan önce Ziraat Bankası’nın çiftçilere verdiği faizin ne olduğunu soran Erdoğan, o dönemde iktidarda MHP-DSP ve ANAP’ın bulunduğunu hatırlatarak, çiftçinin yüzde 59 faiz oranıyla kredi kullanabildiğini söyledi. Erdoğan, kendi dönemlerinde bu oranın çok aşağılara düştüğünü bildirdi.

Türkiye’nin artık buğday ve mısır ithal etmediğini vurgulayan Erdoğan, ”Dün bu ülkenin parası Hans’a gidiyordu, bugün çiftçi Ahmet’in, Mehmet’in cebine gidiyor” dedi.