Ülker 2 misli büyüme hedefliyor

Ülker Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2005 yılı net dönem karı 66.226.253 YTL olarak gerçekleşti.

2005 yılında toplam 300 milyon YTL değerinde yatırım yaptıklarını belirten Ali Ülker, 2005 yılı itibariyle toplam cironun 4 milyar YTL olduğunu açıkladı.
Ülker Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2005 yılı değerlendirme toplantısında konuşan Ali Ülker,grup başkanlığını yürüttüğü Ülker Gıda Sanayi’nin faaliyet alanının Bisküvi,gofret, çikolata, çikolatalı ürünler, krem çikolata, kek, kahve, bebek mamamsı, şekerleme ve sakız’dan oluştuğunu anlattı. Ülker markasının yapılan anketlerde ilk hatırlanan ve müşterinin kendine yakın hissettiği markaların başında geldiğine dikkat çeken Ali Ülker, birçok markanın adı yerine Ülker markası altında üretilen ürünlerin kendi başına marka olarak oxalgılandığını ifade etti. Ali Ülker, araştırmalarda, müşteriler tarafında ilk hatırlanan bisküvi markasının yüzde 53 ile Ülker, ilk hatırlanan çikolata markasının da yüzde 58 ile Ülker olduğunu bildirdi.

Ülkerin Türkiye’deki pazar payını her geçen gün arttırdığına işaret eden Ali Ülker, 2005 yılında bisküvide yüzde 62, çikolatada yüzde 53, çikolatalı ürünlerde yüzde 61, krem çikolatada yüzde 49, kekde yüzde 47, bebek mamasında yüzde 25, hazır kahvede yüzde 37 oranında pazar payına sahip olduklarını belirtti. Ali Ülker, toplam 518 bin ton üretim kapasitesine sahip olan şirketin geçtiğimiz yıl bu kapasitenin yüzde 75’nin kullanıldığını aktardı.

Grup çalışan sayısının 13 bin olduğunu ve dolaylı olarak neredeyse ufak bir kentin Ülker için çalıştığını ifade eden Ülker, geçen yıl toplam 84 yeni ürün çıkardıklarını ve yıllık 18 bin 800 ton ilave kapasiteye ulaşıldığını anlattı. Ülker, şu anda üzerinde çalıştıkları çeşit sayısının bisküvide 80, çikolatada 90, kekte 20, şeker ve sakızda 10, bebek mamasında 10 ve kahvede yine 10 olduğunu belirterek, ”Ar-Ge’de dosyası açılmış 220 yeni çeşit üzerinde çalışılıyor” dedi.

59 MİLYON YTL MARKA TANITIM HARCAMASI

Kekte çeşit sayısını artırmayı düşündüklerini, ancak mevcut kapasitelerinin tümünün çalıştığını belirten Ali Ülker, şekerleme ve sakızda kısa zamanda çeşitleri arttırmayı hedeflediklerini söyledi.Ali Ülker, Ülker’in geçen yıl 59 milyon YTL marka tanıtım harcaması yaptığını bildirdi. Ali Ülker, bisküvi reklamlarının yüzde 48, çikolata kaplama

reklamlarının yüzde 42 ve çikolata reklamlarının yüzde 40’ının Ülker’e ait olduğunu belirterek, ”Bisküvi, çikolata ve şekerleme reklamlarının yüzde 37’si Ülker’in” dedi.146 marka ve 796 çeşitleri bulunduğunu ifade eden Ülker, yeni

yatırım planları olduğunu belirterek,”3 bisküvi üretim hattımız devreye girecek, burada yıllık 15 bin ton yeni ilave kapasiteye kavuşacağız. 4 yeni çikolata üretim hattımız devreye girecek ve buradan yıllık 27 bin ton ilave kapasite gelecek. 2 kek üretim hattının da devreye girmesiyle 12 bin ton ilave kapasite oluşacak. Ülker’deki büyüme piyasanın üzerinde gerçekleşmekte. 2006 yılı içerisinde 54 bin ton ilave kapasiteye ulaşılmış olacak.” diye konuştu.

‘KÜÇÜK PERAKENDECİYİ DE ÖNEMSİYORUZ’

Kurucuları Sabri Ülker’in ilkeleri doğrultusunda ilerlediklerini vurgulayan Ali Ülker, Sabri Ülker’in üreticinin en uzak noktadaki bir tüketicinin bile ayağına gitmesi gerektiğini söylediğini belirterek, Ülker’in bu anlayışla tüketiciye gittiğini dile getirdi. Ali Ülker, kıyıda köşede kalmış bakkallara dahi ürünlerini götürmenin önemli olduğunu vurgulayarak, ”Bu maliyetli bir operasyon da olsa Ülker bu konuda başarılı bir tablo çizmekte. Türkiye’deki bakkalların büyük çoğunluğuna ulaşmaktayız.” dedi.

Ülker Gıda’nın Borsa’da istikrarlı bir yükseliş kaydettiğini ve 19 Nisan 2006 itibariyle piyasa değerinin 1 milyar 278 milyon YTL’ye ulaştığını belirten Ülker, şirketin geçen yıl satış miktarının 120 bin tona çıktığını, özkaynak tutarının 554,4 milyon YTL seviyesine ulaştığını ve net karının da 66,2 milyon YTL olduğunu kaydetti.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Ali Ülker, bir soru üzerine, bisküvi, şekerleme ve çikolata alanında geçen aylar itibariyle 200 yeni işçinin Ülker’e katıldığını belirterek, yeni yatırımlarla birlikte yaklaşık 350 kişi daha istihdam etmeyi öngördüklerini ifade etti.

Ekonomik göstergelerin 2 misli büyüme hedeflediklerini bildiren Ülker, bisküvi ve çikolata alanında yüzde 15’lik bir büyüme hedefleri bulunduğunu söyledi. Ali Ülker, şekerleme ve sakızda yüzde 25 pazar payı hedeflediklerini de belirterek, “Temel Amaç daha mutlu geçen çocukluk yılları.” dedi.

‘ORGANİK ÜRÜN BİZİ HÜSRANA UĞRATTI’

Organik ürün ile ilgili bir soru üzerine, Ali Ülker, bu konudaki bilincin zayıf olması sebebiyle organik ürün piyasasınını üreticiyi hüsrana uğrattığını ifade etti. Ali Ülker, organik ürünlerin Ülker gibi yüksek kapasiteye sahip firmaları tatmin etmediğini ifade etti. Ancak fonksiyonel ürünler konusunda yine de önümüzdeki dönemlerde çalışmalara başlayacaklarını kaydetti.