‘Ülkeyi yönetiyormuş havasına girme!’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal'a, "Kalkıp da adeta bu ülkeyi yönetiyormuş havaların girme." diyerek tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Güngören İlçe Kongresi’ne katılarak bir konuşma yaptı. Özellikle medyaya yüklenen Erdoğan, “Ortaya garnitür olsun diye konuşuyorum.” diyerek CHP lideri Baykal’a da yüklendi. Anamuhalefet partisinin her şeye muhalefet ettiğini belirten Erdoğan, “Dün de çıkmış sayın Baykal, Merkez Bankası başkanıyla ilgili akıl veriyor. O aklı kendine sakla. O aklı sen kendine sakla. Sen git partini yönet. Herkes kendi işini bilsin.” ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası’na atamanın nasıl yapılacağının Anayasa’da belirlendiğine dikkat çeken Erdoğan, kanunun verdiği yetkiye göre hareket ettiklerini belirtti. Atamayla ilgili her şeyin belli olduğunu, buna göre sürecin devam ettiğine işaret eden Erdoğan, Baykal’ın verdiği akla ihtiyaçları olmadığını söyledi. Deniz Baykal’ın bu yönde kendilerine akıl verdiğine sert çıkan Erdoğan, “Burada kalkıp da, adeta ülkeyi yönetiyormuş havalarına girme! Çünkü attığın hiçbir şey bugüne kadar tutmadı. Bundan sonra da tutmayacak. Küçüldükçe küçülüyorsun. Sen partini korumaya bak.” dedi. CHP liderine bir yandan tepki gösteren Erdoğan, diğer yandan da memnuniyetini dile getirerek, “Zaten sayın Baykal gibi bir anamuhalefet liderine sahip olduğumuzdan dolayı mutluyuz. Bunu da söyleyeyim.” şeklinde konuştu.

Deniz Baykal’ın fikri olarak halen geçmişte kaldığını, ve bu eskimiş düşüncelerden kurtulamadığını öne süren Erdoğan, “Hala oradalar. Zaten diyor ’30 yıl önce neyse bugün de aynıyım’. Demek ki orada duruyorsun, değişen hiçbir şey yok.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan’ın bu sözleri karşısında salonda bulunan partililer, “Vur vur inlesin, Deniz Baykal dinlesin.” şeklinde tezahürat yaptı. Başbakan Erdoğan bu tezahürat karşısında ise, “Değerli arkadaşlar, ben bunu ortaya bir garnitür olsun diye kullandım.” dedi.