Ülkü Ocakları Danimarka konsolosluğunu yumurta yağmuruna tutarak bayrak yaktı

İstanbul Ülkü Ocakları üyesi yaklaşık 700 kişilik grup, Jyllands Posten gazetesinde yayınlanan Peygamber Efendimize hakaret içeren karikatürlerle ilgili olarak Danimarka'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenledi.

Protesto sırasında Danimarka bayrağı yakıldıktan sonra ikinci bir bayrak yakmak isteyen grup ile Ülkü Ocakları yetkilileri arasında arbede yaşandı.
Danimarka’da başlayıp ardından birçok Avrupa ülkesinde yayınlanan Peygamber Efendimize hakaretler içeren karikatürleri protesto etmek amacıyla İstanbul Ülkü Ocakları’na üye yaklaşık 700 kişi Beşiktaş Bebek Parkı’nda toplandı. Grup, saatler 13.00’ü gösterdiği sırada sloganlar ve tekbirler eşliğinde Danimarka’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na doğru yürüyüşe geçti. Polis, grubu konsolosluğun önüne yaklaştırmazken konsolosluğun bulunduğu sokak giriş ve çıkışları çevik kuvvet tarafından kesildi.

Ellerinde, “Saçının teline kurban müslümanlar, Sana hakaret edenlerin dünyayı başlarına yıkarız, La ilahe illallah Muhammedürresullah” yazılı dövizler taşıyan grup adına basın açıklaması konsolosluğun bulunduğu sokak girişinde Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Yüksel Kaleci tarafından yapıldı. Kaleci, Danimarka’da Jyllands Posten gazetesinde ve daha sonra da Norveç, Fransız ve Alman gazetelerinde yer alan Hz. Peygamber Efendimize hakaret içerikli karikatürleri kınamak ve lanetlemek üzere toplandıklarını açıkladı.

Avrupa’nın ifade özgürlüğü adı altında Türkiye’nin milli kimliğine yönelik saldırılar düzenlediğini belirten Kaleci, bu kez de basın özgürlüğü maskesi altında İslam dinine ve Hazreti Muhammed’e yönelik yeni bir provakasyon girişimi başlatıldığını söyledi. Ülkücü gençlik olarak Türk milletini ve islam alemini, yeni bir 11 Eylül senaryosu olarak değerlendirdikleri bu ağır tahrik karşısında itidalli davranmaya davet eden Kaleci, başta Danimarka ve olayın ardından özür dilemek yerine bu saygısızlığı devlet koruması altına alan Danimarka Başbakanı Rasmussen olmak üzere bu kasıtlı tahrik operasyonunun parçası olan Avrupa devletlerini kınadıklarını dile getirdi. Kaleci’nin açıklamaları sırasında grup üyeleri sık sık, “Peygambere uzanan eller kırılsın, Danimarka şaşırma sabrımızı taşırma, Muhammed’in ordusu kafirlerin korkusu, Kahrolsun Avrupa Haçlı ordusu” şeklinde sloganlar attı.

Açıklamanın ardından grup konsolosluk önüne siyah çelenk bırakmak istedi. Sokak girişini tutan polis ekipleri gruptan bir kaç kişiye çelenk bırakmak üzere sokağa girmesine izin verdi. Üzerinde “Müslümanlara kefen biçenin ölümü korkunç olur” yazılı siyah çelengin bırakılması sırasında konsolosluğun bulunduğu sokak yumurta yağmuruna tutuldu. Bu arada kalabalığın içerisinden bir grup Danimarka bayrağını yaktı.

Kalabalığın dağılması sırasında gruptakilerin tekrar bayrak yakmak istemesi üzerine Ülkü Ocakları yetkilileriyle grup arasında arbede yaşandı. Ülkü Ocakları yetkililerinin devreye girmesiyle ikinci bir bayrak yakma girişimi engellenirken, grup hıncını yanan bayrağı ve yakmak için hazır bekletilen bayrağı tekmeleyerek çıkardı.

Grup daha sonra olaysız dağıldı.