Ülkücü camia tahrike gelmedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ülkücü camia ve parti teşkilatına yaptığı ‘bölücü terör örgütünün provokasyonlarına gelmeyin’ çağrısı yankı buldu.

Özellikle son dönemde olayların yoğunlaştığı Diyarbakır, Batman ve Mardin’de, tabana sürekli olarak, “Binanız taşlansa, camlarınız kırılsa da sabırlı olun. Cama gelsin, cana gelmesin.” mesajı verildi. Uyarıları dikkate alan partililer sağduyulu davranarak hiçbir olaya karışmadı. Zaman’ın sorularını cevaplayan MHP il başkanları teşkilat binalarına yapılan saldırılara rağmen sükuneti koruduklarını dile getirdi.

Diyarbakır İl Başkanı Abdullah Arzakçı, MHP camiasının duyarlı davranışı olmasaydı en az bin kişinin hayatını kaybedebileceğini ifade etti. Arzakçı, “Olaylarda teşkilatımızın camları kırıldı, bilgisayarlarımız tahrip edildi. Arkadaşlar bunlara cevap vermedi. Olayların içine genç arkadaşlarımızı çekmek istediler. Biz hep sağduyu çağrısı yaptık. MHP ile sokaktaki grupları karşı karşıya getirme istekleri ters tepti.” dedi. Batman İl Başkanı Bedrettin Demir de son olaylarda olayların içine çekilmek istenmelerini somut bir şekilde gördüklerini belirtti. Devletin, ‘kurunun yanında yaş yanmasın’ diye düşündüğü için sert müdahalede bulunmadığını söyleyen Demir, “Kısa sürede bitirmek isteseniz daha çok can yanardı. Türk bayrağını seven herkes bu ülkede birinci sınıf vatandaştır. Bunun aksini düşünen ihanet ediyor demektir.” dedi. Mardin İl Başkanı Mehmet Veysi Oğuz ise bölgede çatışma ortamının her zaman olmasını isteyen çıkar gruplarının bulunduğunu belirterek, ülkenin bütünlüğü adına yapılan çağrılara uyduklarını anlattı. Oğuz, MHP camiasını her dönemde olayların içine çekmek isteyenlerin olduğunu ifade ederek, “Kürt halkı ile ülkücüleri karşı karşıya getirmek isteyenlere fırsat vermedik.” dedi.