Ülkücüler Diyarbakır’daki olayları protesto etti

Diyarbakır'da bölücü örgüt yandaşlarının ortalığı savaş alanına çevirmesine ve Siirt DTP il başkanının açıklamasına tepki gösteren yaklaşık bin kişilik ülkücü bir grup, Bayrak Anıtı'na kadar yürüdü.

Cuma namazı sonrası Ülkü Ocakları Dergi Temsilciliği önünde toplanan yaklaşık bin kişilik grup polis kordunu altında ellerinde Türk Bayrakları ile bir kilometre uzaklıktaki Bayrak Anıtı’na kadar kaldırımdan sessizce yürüdü.

Yürüyüş öncesinde Asayişten sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Nurettin Arıcı, grup başkanını ve göstericileri kaldırımdan çıkmadan ve slogan atmadan yürümeleri için uyardı.

Burada bütün şehitler için saygı duruşunda bulunan grup daha sonra hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okudu.

Daha sonra Ülkü Ocakları Erzurum Dergi Temsilcisi Adem Dumlu, Diyarbakır ve diğer illerde bölücü örgüt yandaşlarının gerçekleştirdiği eylemleri kınadıklarını açıkladı. Ülkücüleri sağ duyuya davet eden ve provokasyonlardan uzak kalmalarını da isteyen Dumlu, “Hiç bir provokasyonu katılmayın. İçimizde birileri tarafından yönlerindirilmiş bazı insanlar muhakkak vardır, onlar da aramıza hoş geldi fakat boş geldi.” diye konuştu.

Grup dağıldıktan sonra bazı kişilerin tekbir getirip, bölücü örgüt aleyhinde slogan atmak istedi. Ancak organizsyondaki görevliler bu kişileri susturarak ‘vakarlı bir şekilde dağılmalarını’ istedi.

Gösterici grup daha sonra olaysız bir şekilde sessizce dağıldı.