Ülkücüler ile İşçi Partililerin eylem uyuşmazlığı

Türkmen kenti Telafer'e yönelik saldırıları protesto için Başkent'te bir araya gelen ülkücüler ile İşçi Partililer düzenlenen eylemde uyuşmazlık yaşadı.

Türkiye’de yaşayan Irak Türkü, Ülkücü ve İşçi Partililerin katıldığı protesto mitinğinde ilginç görüntüler ortaya çıktı. Bazı İşçi Partililer Ülkücü grupların adeta marşı haline gelmiş türkülere eşlik ederken ülkücülerin getirdiği tekbirlerde susmayı tercih ettiler.

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Irak’daki Telafer saldırılarını pratesto etmek için miting düzenledi. Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda toplanan çok sayıda Türkiye’de yaşayan Iraklı Türklere, Ülkücü İşçiler Derneği ve İşçi Partisi üyeleri de destek verdi. Farklı grupları aynı alanda toplayan eylemde ortak amaç Irak’daki Telafer saldırılarını pratesto ekmek ve kınamak olsada zaman zaman gruplar arasında atılan sloganlar ortaya farklı görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Sloganlarda gruplar kendilerine uygun buldukları sloganlara eşlik ederken uygun bulmadıkları sloganlarda susmayı tercih etti.

Yapılan mitingde bir konuşma yapan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mahmut Kasapoğlu, Telafer’de yapılan saldırılarla soykırımın başlatıldığını savunarak bu saldırılarda onlarca Türkmenin şehit edildiğini söyledi. 68 yıldır bütün hükümetlerin dış Türkleri ya görmezlikten geldiğini ya da onları sürekli istismar ettiğini ifade eden Kasapoğlu,Türk yetkililere seslenerek “Ya soydaşlarına sahip çık ya da yapamıyorsan açıkca söyle. Büyük Türk Milleti gereğini yapacaktır. Oradaki Türkmenlerin can ve mal güvenliği yoktur. Türkmenlerin başına hergün çuval geçirilmektedir” dedi.

Basın açıkmalasının ardından eylemci grup Barzani ve Talabani’nin resimlerini yaktı.