Ulucami’nin ahsap minberini sanayiciler onaracak

Yildirim Bayezid tarafindan 1399'da mimar Ali Neccar'a yaptirilan Bursa Ulucami'nin 6 asirlik sedef, gümüs ve fildisi kakmali ahsap isçilik zarafeti minberi Bursa Ticaret ve Sanayi Odasi (BTSO) tarafindan onarilacak.

BTSO Meclis Toplantisi’nda konusan Ulucami Bakim Onarim ve Koruma Dernegi Baskani Ibrahim Aydin, tarihi mabedin durumu hakkinda bilgi verdi. Tarihi minberin temizlenme imkani oldugunu ve 6 asirlik minberin kündekari (ahsap islemeciligi) sanatinin seçkin örneklerinden oldugunu belirten Aydin, “Minberin sedef, gümüs ve fildisi kakmali ahsap isçilik zarafeti, üzerine yapilan hatali boya ve vernik uygulamalari sebebiyle kayboldu. Ancak Kültür Bakanligi Konservasyon (koruma) Merkezi’nden uzmanlar, bir ufak çalismayla minberin eski muhtesem güzelligine kavusmasinin mümkün oldugunu ortaya koydu. Ahsap ustalari ve uzmanlari nezaretinde üzerindeki asiri boya ve vernikler temizlenerek, muhtesem bir sanat eseri gün isigina çikarabilecek. Hiç çivi kullanilmadan, Kur’an-i Kerim ayetlerinin sayisi kadar 6 bin 666 parçadan olusan minberin çökme tehlikesi de bulunuyor. Tamirat sirasinda minberin içinden konstrüksiyon takviyesiyle saglamlastirilacak.” dedi. Aydin, minberin üzerindeki günes sistemini ve kainati anlatan motiflerle Osmanli’nin astronomi ilminde dünyanin öncüsü oldugunun da tescillendigini vurguladi. Aydin, “Bursa’ya gelen bütün yerli ve yabanci turistlerin ziyaret ettikleri en önemli mekan olan Ulucami’nin tarihi özelliklerinin korunmasi için Ticaret ve Sanayi Odasi olarak öncülük etmeniz, önemli bir hizmet olacaktir” dedi.

BTSO Meclis Baskani ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi (TOBB) Yönetim Kurulu üyesi Ilhan Parseker, Ulucami’nin tamiri ve nadide eserlerinin restorasyonu için yapilacak çalismalara her türlü destegi vereceklerini belirtti.