Uludağ çocuklara kaldı

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ, sömestr tatili nedeniyle çocuklara kaldı.

Tatilde kayak öğrenmeyi hedefleyen çocuklar zaman zaman düşmeye de engel olamıyor.
Meteoroloji yetkilileri hava sıcaklığının eksi 10 dereceye kadar düştüğü Uludağ’da en son yapılan ölçümlerde kar kalınlığının 115 santimetre olduğunu açıkladı. Soğuk hava nadeniyle otel çatılarından dökülen sular dondu. Ortaya ilginç görüntüler çıkarken tatilciler otel çatılarındaki sarkıkları izlemekten kendilerini alamadılar.

Otelciler, bu yıl karne tatilinin geçtiğimiz yıllara oranla daha sönük geçtiğini söylüyor. Tatilde Uludağ’ın keyfini bu sene çocuklar çıkartıyor. Gruplar halinde ‘Beyaz zirveye’ akın eden çocuklar, kayak öğrenmenin keyfini çıkarıyor. Bursa şehir merkezine oranla daha güzel bir havanın hakim olduğu Uludağ’da, otelciler, işlerin düşüklüğünden yakınıyor. Kayak pistlerinde ise sadece gençler ve çocuklar boy gösteriyor. Baz büyükler de çocuklarına kay-kay yaptırıyor. Kayak yapan çocuklar olunca kazalar da peşpeşe geliyor. Dengesini kaybeden çocuklar kayak takımlarıyla birlikte kendilerini karların üzerinde buluyor.

Uludağ’da birçok kamuya ait tesiste kalan olmazken otellerde ortalam doluluk oranının yüzde 50 seviyesinde olduğu öğrenildi. Tam 210 odalı Grand Yazıcı Otel’de sadece 30 odanın dolduğu belirtildi. Elverişsiz hava şartları nedeniyle tatilcilerin bu karne tatilinde Uludağ’ı tercih etmedikleri gözlendi.

Öte yandan özel polikilikler ve SSK’ya bağlı klinik, tatilcilerin ve otel çalışanlarının sağlık hizmetlerini üstlenmiş durumda. Beyaz zirvede 24 saat boyunca uzman doktor bulmak mümkün. Jandarma ekipleri de, özel kar motorlarıyla kayak pistleri başta olmak üzere Uludağ çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı.