Uludağ teleferik hattının test sürüşü yapıldı

Bursa'dan Uludağ'a yolcu taşıyan teleferik hattının test sürüşleri başladı.

Bursa’dan Uludağ’a yolcu taşıyan teleferik hattının test sürüşleri başladı. Hattın, eksikliklerin giderilmesinin ardından yılbaşında hizmete açılması planlanıyor. Ayrıca teleferik hattının bahar aylarında oteller bölgesine ulaştırılması hedefleniyor.

Büyükşehir Belediyesi, 1955 yılında projelendirilip, 1963 yılında çalışmaya başlayan 50 yıllık teleferik hattının yerine 8 bin 874 metre ile dünyanın en uzun aktarmasız teleferik hattını inşa ediyor. Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilen projede, Sarıalan’a kadar olan ilk etap tamamlandı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Teferrüç’te bulunan istasyona gelerek Teleferik 1. Etap test sürüşünü gerçekleştirdi. Vatandaşların meraklı bakışları altında jeneratörle çalıştırılan Teleferik’e bindi. Bir süre zirveye tırmanan Altepe, yarı yoldan geri dönerek gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“YILBAŞINA KADAR AÇILACAK”

Altepe, şunları dile getirdi: “1963 yılından bu güne yaklaşık 50 yıldır hizmet veren, insanlarımızı Uludağ’a tayışan teleferiğimiz dönemini tamamladı. Bu yılın içinde söktük. Şimdi de yılın sonunda aynı etabı yenilemiş oluyoruz. Şu anda 4 bin 500 metrelik Sarıalan etabının sonuna geliyoruz. Şu an jeneratörle 8’de 1 hızla hareket ederek denemesini yaptık. Bu yapılan çalışmaların eksiklikleri 1,5 ay içinde tamamlanacak. Hedefimiz yılbaşına kadar burayı yolcu taşımaya açmak.”

“BAHARA KADAR OTELLER BÖLGESİNE GİDECEK”

Karayolu ile yaklaşık 35 kilometrelik yolu burada 12 dakikada alınacağına dikkat çeken Altepe, 20 saniyede bir 8 kişinin bineceği kabinlerin durmadan Uludağ’a yolcu taşıyacağını kaydetti. Teleferiğin oteller bölgesine götürülmesi konusunda da birkaç pürüz bulunduğunu belirten Recep Altepe, “Bu pürüzleri de hallettikten sonra hedefimiz bahara kadar otelleri bitirerek, yaz aylarında turistlerimizi otellere kadar ulaştırmak.” açıklamasını yaptı.

AĞAÇ KESİMİ KONUSUNDAKİ TEPKİLERE CEVAP

Uludağ’da ağaç kesimi nedeniyle tepki gösterilmesine değinen Altepe, Kadıyayla’ya yapılan araç yolunu hatırlatarak, şunları dile getirdi: “Bugüne kadar Kadıyayla’ya bir yol yoktu. Araçla gidemiyordunuz. Bunun için çok büyük mücadeleler verdik. En son Osman ve Su İşleri Bakanımız Bursa’ya geldiğinde durumu anlattık, o da ‘hemen yardımcı olun’ demişlerdi. Ve bu yolu açtık. Şu anda burada teleferik çalışıyor ve hiç sesi yok. Çünkü makinelerimiz Kadıyayla’da. Orada sessiz ve gürültüsüz çalışıyor. Bir de geçtiğimiz günlerde Uludağ’da yangın oldu. Bu yangın teleferiği de mahvedecekti ve bütün çelik hattı tekrar yenilemek zorunda kalacaktık. İşte bu yeni açılan yol sayesinde yangın engellenmiş oldu ve alevler teleferik hattına yaklaşamadı. İşte burada yolların önemi ortaya çıkıyor. Ağaç kesme konusunda yapılan eylemlerin ne kadar şey olduğu ve bu yapılan işin ne kadar yerinde olduğu görülmüş oluyor.”